Aktuality Louče
289
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-29. 2. 2016... ARCHIV     TÉMATA
22. 2. 2016
Ohlédnutí za týdnem:
V Bruselu minulý týden (18.-19.2.) jednal summit EU o nových dohodách s Británií, migraci a situaci na Blízkém Východě. Britský premiér Cameron nejprve ocenil dosažené dohody a po návratu domů oznámil datum referenda, v němž se rozhodne, zda Británie zůstane v EU (což Cameron podporuje, ale někteří jeho spolustraníci odmítají). Stane se tak 23. června.
x x x
Ještě před tím 15. února v Praze oslavila Visegrádská skupina - rovněž na nejvyšší úrovni předsedů vlád - čtvrtstoleté výročí svého trvání a přijala dokument o migraci plný obecných frází s náznakem samostatné iniciativy (možný plán B?), která byla o tři dny později v Bruselu ignorována.
x x x
V USA drtí své soupeře prezidentský kandidát Donald Trump, další jeho obětí je Jeb Bush, který to vzdal po primárkách v Jižní Karolíně; Hillary Clintonová v Nevadě opět jen těsně před Bernie Sandersem.
x x x
Ministr financí Andrej Babiš poskytl rozhovor listu Financial Times (19. února). Erik Best to komentoval na twitteru: "Strana jsem já." To ve své době neřekl ani Klaus.
x x x
O šikaně starší učitelky angličtiny na průmyslovce v pražských Malešicích ze strany jejích studentů doložené nahrávkami z mobilů poprvé informovala televize Nova 12. února. Od té doby se šikana na školách stala tématem všech médií, včetně ČT24.
x x x
Aféra s "přemalovaným kravínem" neskončila. Sedmnáct senátorů se podepsalo pod stížnost na televizi Prima kvůli její reportáži o iráckých uprchlících z Erbílu. Mne zaujala obhajoba, kterou před týdnem ve vysílání přednesl Patrik Kaizr, a proto jsem k tomu cosi sepsal.
x x x
Mimořádnou absenci vkusu prokázala redakce deníku Blesk, která publikovala vulgární kreslenou "Lekci němčiny pro uprchlíky!“ Františka Ringo Čecha.

| nahoru |

14. 2. 2016
Poté, co prezident Miloš Zeman poskytl 4. ledna rozhovor veřejnoprávní stanici ČRo Plus, jsem se domníval, že prezidentova komunikační strategie se odvrací od bulvárních médií. Jak se ukázalo, byla to naděje lichá. Miloš Zeman poté, co 17. ledna již po páté živě pobesedoval na internetu s redaktorem Blesku, se dnes opět vystavil otázkám bulvárního reportéra Luboše Xavera Veselého v pořadu Pressklub soukromého rádia Frekvence 1. Web Hlídací pes obsah rozhovoru shrnul do deseti vět.
x x x
Mediální přestřelka se rozvinula po odvysílání reportáže redaktora Bohumila Rouba na Primě, v níž se citovala slova uprchlíka z Iráku: "Než, abychom bydleli v přemalovaném kravíně, tak to se raději vrátíme do Iráku." Web hatefree.cz obvinil Primu, že "odvysílala zmanipulovaný překlad výpovědi." Nadační fond Generace 21, který se o křesťanskou rodinu stará, nejprve tvrdil, že hlava této rodiny pan Georgis Batto nic podobného neřekl, později však musel kapitulovat.
Prima totiž 13. února kontrovala ověřením originálu (část, která v původní reportáži nebyl použita) arabskými tlumočníky, ti nakonec potvrdili toto znění: "Pokud bych měl bydlet na nějaké ubytovně, a teď se nezlobte, která by měla vypadat jako nějaká stáj pro zvířata a byla by jen vymalovaná, aby vypadala lépe, tak tam bych prostě nebyl. To bych se raději vrátil."
Svoji polemickou repliku Prima uzavřela slovy: "V reportáži byly uvedeny pravdivé a relevantní informace." V zásadě ano, ale rád bych věděl, zda zkreslující žurnalistická zkratka "přemalovaný kravín" vznikla u tlumočníka nebo u redaktora, jehož reportáž byla jasně tendenční (například zdůrazňování značkového oblečení a vlastnictví tabletů u dětí irácké rodiny).

| nahoru |

12. 2. 2016
Ve středu 10. února vládní koalice protlačila Sněmovnou vládní návrh zákona o evidenci tržeb. Trvalo to osm měsíců a přes čtyřicet hodin jednání ve Sněmovně poznamenané obstrukcí opozice. Ta byla překonána způsobem, na který půjde stížnost k Ústavnímu soudu. Jedno nechápu - jak může odpovědný opoziční politik protestovat proti tomu, když někdo bojuje proti daňovým únikům. A při tom klidně nechá projít parlamentem buzeraci administrativní zátěže složitých daňových a jiných předpisů.
x x x
Celoplošná rozhlasová stanice mluveného slova ČRo Plus se stala součástí mého pravidelného mediálního menu. Rád poslouchám zvláště přehledy zahraničního tisku a také rubriku "Názory a komentáře." Včerejší vydání mne vyprovokovalo k napsání glosy Názory a argumenty v podání Petra Žantovského."
x x x
Publicista Jan Simkanič se na svém blogu vyjádřil slovy Média vymknutá z kloubů, šílí, což doložil výběrem titulních stran Mladé fronty Dnes. Šéfredaktor listu Jaroslav Plesl se na facebooku nezmohl na nic jiného než na osobní ad hominem útok "tenhle grafoman."
V této souvislosti jsem si vzpomněl na debatu v Respektu v roce 2001, kde na otázku "co ohrožuje kvalitu českých tiskových médií" diskutovali tehdy mladí novináři Petr Kamberský a Jaroslav Plesl. Na Louči jsem tehdy tu debatu glosoval.

| nahoru |

9. 2. 2016
Smršť komentářů a četných politických prohlášení vyvolala výměna pěti unesených českých občanů v Libanonu za dva lidi podezřelé z obchodu se zbraněmi a drogami (Alí Fajád s ukrajinským státním občanstvím + jeho společník Chálid El Marábí), ke které došlo 4. února minulý týden (tiskovka ministra spravedlnosti Robertta Pelikána v záznamu od 6. minuty).
Mediální dohra této události se odehrála v pondělním Respektu, v němž Ondřej Kundra v článku Vláda s únosci jedná. Zaplatila již za dvě Češky unesené v Pákistánu zveřejnil nepřesvědčivě zdrojované informace o výši výkupného a o tom, že Hana Humpálová, jež převzala islám, byla vrácena z Turecka do Česka. Na dementi těchto informací reagoval šéfredaktor Erik Tabery vymlouvacím komentářem.
x x x
Ovšem hlavní mediální události uplynulého masopustního víkendu byly demonstrace v Praze. Rozhodl jsem se vstoupit do názorové a mediální bubliny, ve které žijí pravicoví extrémisté i občané vystrašení přílivem migrantů do Evropy. A tak jsem zhlédl jak demonstraci na Václavském náměstí organizovanou Stranou pro přímou demokracii, tak demonstraci na Hradčanském náměstí "Evropa společně proti islamizaci." Ta se konala jako součást celoevropských koordinovaných akcí, z nichž tu hlavní měla organizovat Pegida v Drážďanech. Jak už to bývá, v obou případech emoce převažovaly nad věcnou argumentací, demagogové všeho druhu měli pré, účast byla podobná jako při podobných demonstracích vloni 17. listopadu.
x x x
K některým nedělním epizodám demonstrací se později vyjadřovala oficiální místa. Je zajímavé, že tyto epizody se dostaly do popředí zájmu nikoli prostřednictvím tradičních médií, ale ze sociálních sítí. Tou první byla potyčka maskovaných výtržníků s průvodem levicových aktivistů na křižovatce ulic Thunovská a Zámecká. Zachytilo ji několik kamer a na facebookové komunitě WeAreHereAtHome se objevila verze, která trdila, že proběhlo vše v režii policie. Video s názvem "Policií organizovaná "provokace" při demonstraci 6.2.2016 v Praze pro ČT" nasbíralo rázem přes půl milionu zhlédnutí. Kupodivu, o tomto nesmyslu záhy vyvráceném z četných zdrojů, jednak tiskovým prohlášením Policie ČR, jakož i webem Antifa, internetová "Česká nezávislá televize" - další můj výlet do hájemství "necenzurovaného" zpravodajství - tvrdila, že všechno bylo připravené a sehrané. Kdo chce věřit na konspiraci, toho zkrátka fakta nepřesvědčí.
x x x
Druhé oficiální vyjádření dal ministr vnitra Chovanec, který kromě toho, že odmítl "obvinění policie z údajné provokace, které na sociálních sítích šíří někteří aktivisté, a které následně zopakoval i politik pan Jiří Vítek" (Policisté v roli fašistů, ministře odstupte),se vyjádřil také k "chování policistů u přenosového vozu Českého rozhlasu."
Také tady pocházela informace ze sociálních sítí, když pracovník ČRo Filip Titlbach na twitter napsal: "Dneska se nám na Hradčanském náměstí snažili dobýt do přenosového vozu někteří demonstranti. Třískali do oken a rvali za dveře. Jednomu se to dokonce podařilo a sahal po technice. Další nás odpojili od elektrocentrály. Když jsme požádali policisty o pomoc, řekli nám, cituji: "Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svojí vlastní ochranku." Tolik k heslu Pomáhat a chránit."
x x x
Před třemi měsíci v glose "Čemu říkat fašismus? Úvaha nad jedním blogem," jsem napsal: "Jestliže je možné prezidentu Miloši Zemanovi něco vyčítat, pak zcela určitě to není nějaká náklonnost k fašismu nebo k nedemokratickým metodám vykonávání jeho funkce. Ovšem co je na pováženou, je jeho verbální nadbíhání právě těm vrstvám, na jejichž postojích a názorech bývají nedemokratické způsoby vládnutí, tedy i fašismus, vystavěny."
Nepatřím mezi ty, kterí si myslí, že názor řadového policisty, jenž odmítne chránit instituci veřejné služby, nebo že žhářský útok na squaterské Autonomní sociální centrum Klinika, které sbíralo oblečení pro uprchlíky, má nějakou přímou návaznost na výroky politiků, kteří na besedách s občany trousí bonmoty o neobjektivním vysílání České televize nebo o používání kalašnikovů. Na druhé straně bych očekával, že si s touto nebezpečnou hrou vemlouvání se do prvosignálních pudů masy nebudou příliš zahrávat. Jak se ukazuje, může to být dosti nebezpečná hra, neboť temné hlubiny lidské psýchy jsou nevypočitatelné.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz