Aktuality Louče
290
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 3. 2016... ARCHIV     TÉMATA
29. 3. 2016
Již druhý den internet a potažmo některá média opanovala vzrušená debata vztahující se k návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (Xi Jinping). Čínský prezident měl smůlu, že se jeho návštěva stala předmětem domácího hádání o zahraničněpolitické směřování prezidenta země. Také mne se dotýkají Zemanovy nehorázné výroky v čínské televizi o tom, jak jsme dříve úpěli od tlakem USA a EU a nyní jsme opět nezávislá země.
Ovšem to nic nemění na tom, že státní návštěva prezidenta Číny jako světové velmoci, která má 135krát více obyvatel než naše země, je výjimečná událost, která by měla být médii uchopena s nadhledem a vážností, a zpravodajství o ní - aniž by cokoli zamlčovalo - by se nemělo utápět v detailních popisech vandalských aktů (potřísněné čínské vlajky) a protestních šarvátek na ulicích, což se přihodilo zpravodajství ČT24 přes dnešní den a ve večerních Událostech (od 5. minuty téměř deset minut situačních reportáží).
Jakoby nestačilo ukázat epizodu s Bursíkovým pojízdným billboardem s Havlem a dalajlámou (nápad s billboardem chválím) a pár ilustračních záběrů. Nevím, proč se stejné téma muselo znovu opakovat ve večerním speciálu ČT24, který jinak zaujal archivními rešeršemi, pozvanými hosty a předtočenými zpravodajskými šoty Barbory Šámalové z Pekingu.
x x x
Jistou kuriozitou prodlouženého velikonočního víkendu byl v pondělí 28.3. pořad TV Barrandova Noc hvězd anoncovaný jako "galavečer plný opravdových hvězd, exkluzivních vystoupení a dechberoucích čísel. Přímý přenos slavnostního večera, který Vám Českou republiku představí tak, jak ji možná ani neznáte." To představování s Kateřinou Brožovou bylo určeno pro čínské hosty v publiku (že by to přebírala i nějaká čínská televize?). Repríza pozítří 1.4. ve 22:20.
Majitel Barrandova Jaromír Soukup kromě toho podpořil čínskou návštěvu nekonfliktním online zpravodajstvím v časopisu Týden a také rozhovorem s prezidentem na téma čínských investic v ČR. Soukup ví, o čem hovoří, neboť jeho mediální dům Empresa dnes z 49 procent vlastní Číňané.
x x x
Když jsem pozoroval včerejší a dnešní potyčky v pražských ulicích, ocenil jsem práci českých policajtů. Nemají to lehké a myslím, že se to snaží dělat profesionálně, i když to asi někdy chce mít pevné nervy (dodatek středa 30.3.: zvlášť když se jim uloží takové úkoly, kvůli kterým jsou pak na ně lidé vysazení - viz dnešní akce na nábřeží). Ovšem jsou lidé, kteří se domnívají, že je policie a vojáci neochrání a proto přicházejí s výzvou k vytváření domobrany na webové stránce narodnidomobrana.cz. Doménu si zaregistroval pplk.v.z. MUDr. Marek Obrtel vloni v září.
V připojené brožuře se praví: "Činnost skupin, jejich hlídek a jednotlivých domobranců může být v tuto chvíli prováděna pouze a zásadně beze zbraní. Tímto konstatováním nejsou nijak dotčena práva jednotlivých občanů vyplývající ze zákona č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu."
Rád bych se nechal bránit domobranou, jenomže co si pomyslet o domobrancích, jejichž vzorem jsou doněčtí separatisté. To se Marek Obrtel a jeho lidé také chtějí postavit proti vládě? Beze zbraně nebo se zbraní?
x x x
Byl jsem zvědav na to, kdy se na YouTube objeví český překlad projevu maďarského premiéra Viktora Orbána, který pronesl 15. března u příležitosti výročí maďarské revoluce z let 1848-49. Neboť jeho útoky na migrační politiku Evropské unie ("bruselští fanatici internacionalismu") vedené z pozice vypjatého maďarského nacionalismu ("my bojujeme za svobodu, Evropa není svobodná") se okamžitě staly hitem protiislámských webů, takže se brzy objevily videoverze s německými titulky a s polskými titulky.
Česká verze však reprodukuje pouze část projevu, který je v dispozici v plném anglickém znění na webu hungarytoday.hu. Projev stojí za zhlédnutí a přečtení. Je dobré vědět, jak to u sousedů chodí, protože ze zprávy ČTK se to člověk nedozví.

| nahoru |

24. 3. 2016
Téměř devadesát minut trvalo včerejší vystoupení ministra financí Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně na mimořádné schůzi s jediným bodem programu "Kauza Čapí hnízdo." Přitom k vlastní kauze financování farmy "Čapí hnízdo" se dostal až po sedmdesáti minutách.
Před tím si to vyřizoval se svými kritiky a oponenty citacemi, kdo kdy co a jak špatně udělal. Svoje si schytala i média. Nejvíce ta "Bakalova" (AB se pak nemůže divit, že o Mafře se mluví jako o médiích "Babišových"), ale také ta, která vlastní Jaroslav Soukup (TV Barrandov, Týden) a František Savov (E15, Euro, Strategie).
Na závěr si pak Andrej Babiš nechal média veřejnoprávní, kterým vyčetl financování poplatkem a "statisícové platy." Na což Václav Moravec reagoval tweetem "Čelím zásadní politické štvanici. Za statisíce? Zítra asi něco koupím..."
Jak se dalo očekávat, schůze byla přerušena "do zveřejnění výsledků šetření OLAF v této věci." Závěr Babišova vystoupení mi připomněl závěr vystoupení Stanislava Grosse před jedenácti lety. Také Andrej Babiš odmítl rezingaci slovy: "...tolik ke kauze Čapí hnízdo. Nepochybuju, že cokoliv bych dneska řekl, že štvanice na mě bude pokračovat. Pro mě by bylo nejlepší dneska rezignovat.(...) Ale já to neudělám, protože jsem slíbil mým voličům, že budu bojovat za náš program."
Budiž. Jako občan bych však uvítal závěr, který popsal Petr Honzejk ve svém komentáři Babišův projev, který nezazněl.

| nahoru |

22. 3. 2016
Dnešní tragedie teroristických útoků v Bruselu, s dosavadním účtem 34 mrtvých a přes dvě stovky zraněných, zastínila v médiích jinou top mediální událost - návštěvu amerického prezidenta Obamy na Kubě.
x x x
Nezabránila však našim poslancům, aby se ve Sněmovně dnes nepohádali o zasedací pořádek. Teror v Bruselu však ovlivnil následnou debatu o migrační politice. Opozici (ODS) se podařilo prosadit usnesení, podle něhož "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky odmítá dohodu předsedů vlád členských zemí Evropské unie, která se týká zrušení vízového režimu pro turecké občany nejpozději do konce června 2016," když toto usnesení podpořilo také 18 poslanců z řad vládní koalice (ze 153 přítomných pro 86)

| nahoru |

21. 3. 2016
Případ Čapí hnízdo nabral o víkendu obrátky, které jim dodal příspěvek bývalého Babišova náměstka na MF Lukáše Wagenknechta "Co nám přinese odtajnění vlastníka Čapího hnízda?" Wagenknecht v něm uvádí, že "Nezáleží tolik na tom, kdo malý či střední podnik formálně vlastní, ale zda tento podnik jedná samostatně a nezávisle, nebo zda jedná společně s jiným podnikem."
Podle něj došlo k porušení evropského práva proto, že dotaci původně určenou pro malé a střední podniky dostal někdo, kdo ji neměl dostat, neboť "nezávislost a samostatnost malého a středního podniku nesmí být obcházena z formálních důvodů nebo pomocí čistě formálních právních konstrukcí." (Wagenknechtův blog za dva dny navštívilo přes 60 tisíc čtenářů.)
Andrej Babiš na twitteru reagoval dosti podrážděně ve třech tweetech "A vida, pan Wagenknecht. Napadá mě, nepracoval on na ROPu Střední Čechy 2007-2009, v čase přidělení dotace, jako vedoucí auditu EU fondů? Asi tam neukradl všechny papíry, jinak by věděl, že rozpočet ve smlouvě na dotaci, podepsané Bendlem, je 436 mio., ne 203. Tyhle bludy vykládá v Bruselu a tyhle bludy tisknou česká média."
Wagenknecht však v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že on do Bruselu nic nevykládal ani nevykládá. Na pozvání Daniely Drtinové do DVTV Andrej Babiš reagoval na twitteru tak, že vše poví a vysvětlí až ve středu ve Sněmovně. Program mimořádné schůze svolané na 23. března opozici zřejmě projde, protože pro něj budou hlasovat i strany vládní koalice.
Servery Svobodné fórum (Pavel Šafr), neovlivni.cz (Sabina Slonková), Echo24.cz (Dalibor Balšínek) pokračují ve své bubnové antibabišovské palbě.
A Lidové noviny a MF Dnes? Myslím, že teprve v těchto dnech se zhodnocuje Babišova investice do médií. Naplňuje se to, co jsem kdysi napsal k problému médií ve vlastnictví podnikatelů. Cituji: "...primitivní propagace a prvoplánové PR zde nefunguje. Média ovládaná podnikateli nepracují s PR. Pro ně je důležitější, aby v populárním a důvěryhodném médiu se čas od času napsalo něco, co potřebují, případně aby se čas od času o něčem nepsalo. Tj. dle zásady - voják je, aby byl, až něco bude."
Voják nyní plní svoji funkci. S výjimkou webu idnes.cz, který Babišovu kauzu zdokumentoval, se v médiích Mafry čtenář setkává jen s neutrálními situačními zprávami a smířlivými komentáři.
x x x
Internetové periodikum Sabiny Slonkové po roce své existence následuje příkladu Balšínkova Echa24 a vychází také v tištěné podobě jako měsíčník Neovlivní.cz.
x x x
Nový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral poskytl v sobotu 19.3. rozhovor Lidovým novinám. Kromě technických a organizačních záležitostí jsem v něm nenašel nějaké nové směřování tohoto média veřejné služby.
x x x
Jiný rozhovor, který stojí za přečtení: Německý novinář žijící v Praze Hans-Jörg Schmidt v něm dokumentuje deficit informovanosti českých médií o Německu a německých médií o Česku a kromě jiného zde říká: "Je samozřejmě politováníhodné, když se český prezident ve světových médiích objevuje spíš na stránkách kuriozit než na stránkách politického zpravodajství. Ale mnohé z toho, co politicky říká, není možné brát vážně, vlastně se tomu člověk musí nahlas smát. Problém je, že velká většina lidí v této zemi takovému prezidentovi věří. Nelze ho vykreslit jako troubu, ze kterého mají všichni legraci. Samotní intelektuálové ještě nikdy v žádné zemi volby nevyhráli. Je zapotřebí se s tím smířit, i když to bylo pro mne velmi těžké."

| nahoru |

18. 3. 2016
Dnešní stav kauzy Čapí hnízdo:
  • Příští týden 23. března se sejde mimořádná schůze Poslanecké sněmovny na základě podnětu poslanců ODS a TOP 09. Zda navržený program schůze stručně označený "Kauza Čapí hnízdo" poslanci schválí, to se teprve uvidí. Záleží na lidovcích, jak se zachovají.
  • Andrej Babiš ve středu 16. března navštívil Hrad, kde podle tiskového prohlášení Jiřího Ovčáčka oba politici "projednávali přípravu státního rozpočtu, migrační krizi a okrajově se dotkli rovněž problematiky Čapího hnízda." Při této schůzce na Hradě Andrej Babiš prezidenta na Čapí hnízdo pozval a prezident toto pozvání přijal, přijede prý někdy v dubnu. To ve mně vyvolalo vzpomínky na dvě data.
    Dne 5. září 1999 se dostavili do televize Nova na Barrandově předseda vlády Miloš Zeman a předseda Sněmovny Václav Klaus, aby zde vystoupili v nedělním pořadu Sedmička s novou moderátorkou Jitkou Obzinovou. Stalo se tak měsíc poté, co majitel licence Vladimír Železný porušil uzavřené smlouvy s investorem, jehož firmu opustil a začal vysílat s novým investorem z nového studia na Barrandově.
    Veřejnosti tak oba politici vyslali signál, že vše je v pořádku. Mezinárodní arbitráže však byly poněkud jiného mínění, a jedna z nich přikázala českému státu uhradit desetimiliardovou škodu za to, že nedostatečně chránil investici CME.
    Tím druhým datem je 19. listopad 2001, kdy tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus oficiálně přijal Vladimíra Železného krátce poté, co byl propuštěn z vyšetřovací vazby. Přijetí Vladimíra Železného na jeho žádost Václav Klaus později, 25. listopadu v TV Nova, vysvětlil jako svoji "demonstraci elementární lidské loajality proti štvanici".
    Předchozí tiskové prohlášení podepsané Ladislavem Jaklem pravilo, že "rozhovor mezi oběma pány se vedl zejména o potřebě:
    - chránit svobodné podnikatelské prostředí a nedovolit, aby se stalo obětí politických kampaní;
    - hájit nestrannost státních orgánů při dohlížení na dodržování zákonů a bránit jejich zneužívání ambiciózními a bezohlednými zájmovými skupinami;
    - odmítnout mediální skandalizace a vytváření klimatu nepřátelství, nesnášenlivosti a účelových odsudků."

    Již se těším na tiskové prohlášení, které po schůzce v Čapím hnízdě vydá Jiří Ovčáček.
  • Se zvědavostí rovněž očekávám oficiální vysvětlení a prohlášení Agrofertu k celé kauze, které může a nemusí její průběh ovlivnit. Napsal jsem o tom zvláštní glosu.
    | nahoru |

    14. 3. 2016
    Komentáře výsledků tří zemských voleb v SRN ze včerejška: Die Welt: CDU ztrácí statisíce voličů, kteří přešli k AfD. Die Zeit: Německo zůstává cool, v klidu.
    První komentář si všímá struktury přeběhlíků k AfD, z nichž největší část pochází - odečteme-li předchozí nevoliče - z CDU Angely Merkelové. Druhý komentář je uveden slovy: "Ano, AfD je silná. Ano, systém politických stran se dostal do zmatku. Nicméně podstatným poznatkem tohoto volebního večera je: Němci jsou zralejší, než si mnozí mysleli."
    Prozatímní výsledky pro Alternative für Deutschland ve spolkových zemích: Sasko-Anhaltsko (2,3 miliony obyvatel, část bývalé NDR) 24%, Bádensko Württembersko (11 milionů obyvatel) 15%, Porýní-Falc (4 miliony obyvatel) 13%.
    DODATEK 15:00: Při procházení titulních stránek a komentářů německého tisku vynikne rozmanitost interpretací volebních výsledků, na což upozornil Tomáš Lindner v komentáři Dostala Merkelová výstrahu nebo pochvalu?.
    Šéfredaktor MF Dnes si již včera, ještě před vyhlášením oficiálních výsledků, vybral interpretaci z bulváru Bild odpovídající jeho naturelu: "Hororový den pro kancléřku Merkelovou".
    Jsou ale lidé, kteří si počkali na vyhlášení výsledků a viděli to jinak, jako například Jakub Augstein, který do titulku napsal Vítězství Merkelové, což dále vysvětluje: "CDU prohrává, ale Merkelová vítězí - to je paradoxní výsledek německé supervolební neděle."
    A teď se v tom čtenáři vyznej!
    x x x
    Ke kauze Čapí hnízdo vydal Andrej Babiš tiskové prohlášení. Jméno investora, který žádal pro projekt v roce 2008 dotace, však odmítl prozradit.

    | nahoru |

    11. 3. 2016
    Setkání šéfů členských států EU s Tureckem 7. března skončilo přijetím dokumentu, v němž se popisují akce, které by měly vést k zastavení nebo alespoň přibrzdění přílivu uprchlíků do Evropy. Hlavním aktérem těchto akcí by mělo být Turecko, které za to chce kompenzace - bezvízový styk, urychlení přístupových rozhovorů, peníze. Zatím to však vypadá, že se všichni rozešli poté, co se dohodli, že se dohodnou.
    x x x
    Sněmovna začala březnovou schůzi v dělném tempu. Poté, co z pořadu dne vymizela elektronická evidence tržeb (EET), poslanci se zakousli do nabitého programu 42. schůze a do dnešního dne projednali 77 bodů z plánovaného počtu 224. Ovšem ty hlavní bitvy, například o hazard nebo kouření v restauracích Sněmovnu teprve čekají.
    x x x
    Prezident Miloš Zeman dnes vystoupil ve Sněmovně s projevem k návrhu ústavního zákona o celostátním referendu. Miloš Zeman se v něm projevil jako brilantní řečník, který věcný a konkrétní obsah opepřil bonmoty, jež tak lahodí lidu obecnému (o politicích a uklizečkách, o papalášském despektu k "obyčejným lidem," o těch, kteří urážejí český národ - Kroupa, Halík apod.), aniž by se dopustil větších přešlapů, s výjimkou jediného.
    Zemanova citace odkazující na známý výrok Jiřího Paroubka: "Protože ten, kdo tohle říká, dává najevo papalášský despekt vůči svým posluchačům. Až to vyvrcholí do známého výroku "šiju saka v Anglii, šiju kalhoty ve Francii, boty mám z Itálie, kdo z vás to má?"," je nepřesná. O žádné Anglii, Francii, Itálii Paroubek nemluvil. K Paroubkově větě: "Podívejte se na mě (...) To oblečení něco stojí – boty, šaty, košile," anglické, francouzské a italské značky obrazově přidala až Nora Fridrichová, a to v pořadu 168 hodin.
    x x x
    Hlavním politickým tématem týdne je však kauza výstavby Babišova Čapího hnízda s pomocí neoprávněně čerpaných evropských fondů („Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu“), jejímž hnacím motorem jsou internetové servery, jako například neovlivni.cz nebo Echo24 nebo hlidacipes.org.

    | nahoru |

    6. 3. 2016
    Na Slovensku se včera konaly volby do Národnej rady SR, které Luboš Palata zhodnotil takto: Slovenské volby nikdo nevyhrál, prohráli všichni. Do slovenského parlamentu se dostalo osm stran. KDH mezi nimi chybí,
    Výsledky: Smer-SD 28,28%, Sloboda a solidarita - (SaS - Richard Sulík) 12,1%, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO - Igor Matovič) 11,02%, Slovenská národna strana SNS 8,64%, ĽS Naše Slovensko (Kotleba) 8,04%, SME Rodina (Boris Kollár) 6,62%, Most-HÍD (Béla Bugár) 6,5%, Sieť (Radoslav Procházka) 5,6%, KDH 4,94%, SMK-MKP (Strana Maďarské Komunity) 4,04%. Účast voličů 60 procent (přesně 59,82%).
    Stává se už pravidlem, že průzkumy volebních preferencí se naprosto míjejí s výsledky voleb. Stačí se podívat na únorové zprávy slovenských agentur FOCUS, POLIS a AKO. Přeceněná Sieť, podceněný Matovič a Sulík, Kotlebu v parlamentu nikdo neočekával a nepředpovídal.
    x x x
    Podíval jsem se na návštěvnost filmů vyznamenaných v sobotu 5. března prestižní cenou Český lev za rok 2015.
    Kobry a užovky – 6 Českých lvů - 40. místo na žebříčku filmů seřazených podle návštěvnosti (94 015 diváků), Sedmero krkavců – 3 Čeští lvi - 43. místo (88 780 diváků), Domácí péče - 1 Český lev - 42. místo (93 350 diváků), další oceněné tituly Schmitke a Ztraceni v Mnichově - dohromady 4 Čeští lvi - se do top padesátky vůbec nedostaly. Z hlediska byznysu to pro českou kinematografii nebyl příliš dobrý rok.
    Poprvé se udělovaly i televizní ceny (TV film, seriál, dokument), o něž se podělila Česká televize (TV film o A. Dvořákovi, dokument o MFF Karlovy Vary) a HBO (seriál Mamon).
    x x x
    Téma, kterému se nevyhnula žádná média minulého týdne. Z pražské ZOO ulétlo 1. března 18 ibisů skalních, když pondělní sněhová nadílka poškodila jejich voliéru. Do jejich hledání se zapojily sociální sítě a média z toho mají seriál. Zatím se podařilo odchytit jedenáct z nich.

    | nahoru |

    2. 3. 2016
    Závěr února nevnesl do médií jiná témata, než ta, kterými žije Evropa již řadu měsíců. V syrské válce bylo uzavřeno křehké příměří, východisko z této krize však není v dohledu.
    x x x
    Rakousko se rozhodlo omezit počet migrantů, kteří mohou vstoupit do země a požádat tam o azyl. Makedonie začala kontrolovat své hranice s Řeckem, což vedlo k nahromadění tisíců lidí před hranicí. Francie se rozhodla zlikvidovat část "džungle" v Calais. Řecko prý začalo vracet ekonomické migranty zpět do Turecka.
    x x x
    Německá kancléřka Angela Merkelová v televizním rozhovoru v neděli 28. února i nadále vyjádřila naději, že situace se zvládne s tím, že je třeba hledat celoevropské řešení. Z této její naděje ji možná vyvede očekávaný summit EU a jednání s Tureckem 7. března.
    Při porovnání s podobným televizním rozhovorem z října loňského roku je vidět, jak Merkelová za půl roku zestárla.
    x x x
    České deníky připravily na svých webových stránkách online zpravodajství z volebního superúterý amerických prezidentských primárek: Podle očekávání se vítězi stali Donald Trump a Hillary Clintonová.
    x x x
    Podobnou noční službu - vzhledem k časovému posunu - si odsloužili i redaktoři kulturních rubrik při vyhlašování filmových cen Oscar v USA. Česká televize vysílala přímý přenos s komentářem Tomáše Baldýnského. V minulých letech to byla parketa placené HBO. V této souvislosti bych rád připomněl, že zcela první přenos vyhlašování cen Oscar se v Československu vysílal již v roce 1990. Byl jsem u toho. Pravda, bylo to ze záznamu, nikoli přímo. A pokud si pamatuji, bez komentáře, pouze se simultánním překladem Dany Hábové. Ale neručím za to.
    x x x
    Prezident Miloš Zeman pokračuje ve svých spanilých jízdách. Tentokráte navštívil 24.-26. února Liberecký kraj. Média si smlsla na soukromém dárku libereckého hejtmana, kterým byl samopal. Co takové návštěvě předchází, podrobně popsal v HN Václav Dolejší. V Parlamentních listech dal Miloš Zeman k dobrému, že se v Jizerských horách potkal s Lubomírem Štrougalem.
    x x x
    Komunistická strana Čech a Moravy se přihlásila "k revolučním základům února 48" s tím, že "hluboce lituje tragických deformací a nedostatků, které během vývoje myšlenku socialismu ochudily a poškodily..." Ve svém oficiálním prohlášení minulý režim označila za "překonanou formu", protože se "snaží najít cestu k sociálně spravedlivé společnosti 21. století." Sedm nevládních organizací podalo kvůli tomuto prohlášení na KSČM trestní oznámení.
    x x x
    Bulvární deník Blesk vyhlásil "Stop škodlivé inkluzi" ve školách. Šéfredaktor Blesku Radek Lain označil novelu školského zákona za "ďábelský antisociální program (...) sociálnědemokratické ministryně školství," netuše, že pokud se v souvislosti s inkluzí vyskytlo cosi antisociálního, tak to byl jeho postoj a postoj jeho listu. Čímž nehájím nadekretovaná byrokratická nařízení, která neberou ohled na reálnou situaci ve školách.
    x x x
    Trapná záležitost s neexistujícím Peroutkovým článkem "Hitler je gentleman" pokračuje. Obvodní soud pro Prahu 1 nepravomocně rozhodl, že kancelář prezidenta republiky se musí omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky svého šéfa.
    Zdůvodnění soudu: "U každého z těch pronesených výroků je potřeba brát v potaz, zda má charakter skutkového tvrzení, anebo hodnotícího soudu. Platí totiž, že pravdivost tvrzení je třeba prokázat a že prokazuje ten, kdo tvrdil." Blogeři, komentátoři, politici, autoři facebookových profilů a majitelé twitterových účtů - každý z nich cítí potřebu se vyjádřit.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz