Aktuality Louče
291
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2016... ARCHIV     TÉMATA
25. 4. 2016
Pražský deník dnes představil nejen svůj nový layout, ale i nový způsob distribuce v pražských ulicích. Kolem tisícovky plastových pytlů nabízí výtisky po deseti korunách (běžné v Rakousku, Švýcarsku, v ČR poprvé). Já jsem si svůj výtisk zakoupil v trafice, která jindy Pražský deník nevede. Nízká zaváděcí cena prý bude platit do konce roku.
x x x
Na Radu ČT se prý hrne obří pětisetstránková stížnost ve věci zpravodajství ČT u Ukrajině od února 2014 z autorské dílny jistého anonymního PP. Tak alespoň praví informace z webu Kosa nostra, jenž se do stěžování aktivně zapojil a v pěti pokračováních stížnost s četnými komentáři zveřejnil. Texty teď přebírají i jiné weby, například Nová republika Ivana Davida.
Nahlédl jsem do odkázaných textů a zjistil, že je to dlouhá řada trzení postrádajících zdroje a odkazy jak na kritizovaná data vysílání, tak na zdroje doporučovaných a údajně ignorovaných informací. Jestliže autor blogu Kosa Nostra dává Radě ČT za příklad řešení podobných stížností v ARD, pak by si své odkazy měl lépe prostudovat a zjistil by, že devítičlenný programový poradní orgán ARD hodnotil zcela konkrétních čtyřicet příspěvků, zatímco stížnost PP se pohybuje (zatím) v rovině obecných výhrad a připomínek k neurčitému a nespecifkovanému počtu pořadů z autorské dílny nespokojeného diváka. Ano, styl stěžování naznačuje, že pokud se do něj nezapojili někteří aktivisté z ranku lidí od NWOO nebo Ne základnám, pak je to dílo nějakého solitéra, přestože někteří komentátoři propadli panice a tvrdí, že stížnost je součástí proruského spiknutí.
x x x
Shodou okolností jsem nedávno nahlédl do vzpomínek Bedřicha Golombeka "Dnes a zítra" k padesátému výročí Lidových novin. Hned první kapitola má název "Návštěvy v redakci" a její obsah avizuje návěští kapitoly, z něhož cituji: "Spolkaři - Vandráci - Blázni a kverulanti - Host do domu." Ano, takoví lidé existují mezi námi od nepaměti. Ze své televizní praxe vzpomínám na lidi, co chtěli spasit svět a svoji agendu pokládali za v médiích trestuhodně zanedbávanou a jedinou správnou. Tehdy používali především divácké dopisy, jen někdy to dospělo až do fáze osobních návštěv jako v Golombekových Lidovkách. Dnes tito lidé mají k dispozici internet. A tak si ho užívají.
x x x
Po 21 letech se na stránky Lidových novin, které kdysi zakládal, vrací Jiří Hanák (ročník 1938). Jak ukázal jeho sobotní sloupek, stále mu to píše. A tak mu přeju, aby vydržel tak dlouho jako dlouholetý americký korespondent BBC Alistair Cooke, který svůj poslední pravidelný "Dopis z Ameriky" napsal, když mu bylo 95 let. (Dodnes má na webu BBC vlastní stránku.)

| nahoru |

19. 4. 2016
Odborným tématem, které proniklo minulý týden do médií, byl přechod televizního digitálního terestrického vysílání na standard DVB-T2. Mohla za to konference Televizní digitalizace 2.0 ze 14. dubna, k jejímuž průběhu se odkazoval i denní tisk a četné webové stránky. Za zmínku stojí, že tady - na rozdíl od loňské konference Digimedia - už bylo jasno, zda a kdy televizní vysílání opustí pásmo 700 MHz ve prospěch mobilních služeb. O žádných výjimkách pro ČR už tady nebyla řeč. Evropa (ale i logika vývoje) rozhodla: mobilní operátoři dostávají před televizním vysíláním přednost. DVB-T1 skončí v roce 2020. Opět se vynořila stará známá otázka: Kdo to zaplatí?
x x x
Týdeník Euro si zorganizoval oslavu svých 18. narozenin na Hradě. Připomeňme si, že Euro vznikl jako projekt podporující vstup ČR do EU. Když ČR do EU v roce 2004 vstoupila, byznys, který týdeník Euro podporoval, neměl zájem ho dále dotovat, takže si ho koupila skupina PPF. Ta ho v roce 2012 prodala Františku Savovovi do portfolia ekonomických periodik vydavatelství Mladá fronta.
Fakt, že z tohoto portfolia deník E15 nyní odchází do rukou nového majitele, vlastnicky neprůhledné firmu Serafico Investment, vyvolává otazníky. Uklízí nebo skutečně prodává Savov svůj majetek? Mediář uvádí, že stopy vedou k Czech News Center podnikatelů Křetínského a Tkáče.
x x x
Po zhlédnutí rozhovoru DVTV s Magdou Vášáryovou, která tvrdí, že "kampaň proti Zemanovi je nechtěnou kampaní za jeho znovuzvolení", jsem se rozhodl ignorovat další kvartální rozhovor Blesku s prezidentem Milošem Zemanem. Toto rozhodnutí mi vydrželo až do jeho zhlédnutí. Pak jsem sepsal povídání Polemicky o polemikách a připomněl jsem známou kauzu Brezina/Zeman, ke které se kdysi vyjadřoval Ústavní soud.
x x x
Neměl by být přehlédnut ani sobotní rozhovor deníku Právo 16. dubna s exprezidentem Václavem Klausem. Zvláště věta: "Těm evropským bossům, jak se někdy říká evropská elita, se migrace strašně hodila, pokud ji sami nevyvolali (sic!). Oni čekají na každou krizi, aby zase šrouby utáhli a řekli: „O tom a tom už nemůžou občané rozhodovat, přeneseme rozhodovací pravomoci do Bruselu.“ Představa, jak evropští bossové po vzoru Bilderbergu tahají za provázky světových dějin a podněcují migraci do Evropy je hodna k zařazení do galerie spikleneckých teorií. Na druhé straně s výrokem "evropský vývoj vyžaduje systémovou změnu" se dá jedině souhlasit. Jenomže všechny recepty, které Václav Klaus nabízí, směřují k minulosti, jsou zamrzlé v polovině minulého století, kdy dnešní stav globalizace byl vzdálenou a nepředstavitelnou (třeba internet!) budoucností.

| nahoru |

11. 4. 2016
České centrum pro investigativní žurnalistiku zveřejnilo slíbený druhý text vzniklý z analýzy Panama Papers. Tentokrát se zaměřil na transakci, v níž se angažoval právník Josef Monsport. V podstatě nic moc, jen popis transakce, o jejímž hybateli stále nic nevíme.
Miroslav Motejlek v rozhovoru se Sabinou Slonkovou se vyjádřil skepticky k mediálnímu poprasku kolem úniku dokumentů z Panamy a o šéfce investigativního centra Lence Holecové řekl: "Tu paní, která to veřejně prezentuje, neznám. Je to nějaká aktivistka. Avšak tato témata jsou věci, které jsou relativně komplikované, odborné a zapálení nebo nadšení při jejich zpracování zkrátka nestačí. Je třeba k tomu přistupovat vysoce profesionálně a s hlubokou znalostí věci."
Také proto nyní při Centru pro investigativní žurnalistiku vzniká skupina zkušenějších investigativců (Blažek, Junek, Klímová, Spurný a další).
x x x
Po téměř roční pauze jsem dnes opět sepsal cosi do rubriky Koho to dnes ještě zajímá. Vyprovokoval mne článek k 18. výročí vzniku webového serveru lupa.cz. Přidal jsem k němu pár svých vzpomínek. Konec konců Louč bude mít brzy za sebou také šestnáct let.
x x x
Letošní udělování cen Anděl za populární hudbu v přímém přenosu na ČT jsem neviděl. Ovšem poté, co zde Lenka Dusilová přečetla svůj politický protest proti prezidentovi, k němuž se připojil i David Koller, v médiích i na internetu se rozvinula široká diskuse. Zamíchal se do ní i šéfredaktor MF Dnes Plesl na facebooku se slovy: "každé totalitě vždycky prošlapávají cestu úplně pitomí umělci jako je Koller a Dusilová." Na webu je od té chvíle živo.
x x x
DODATEK 12.4.: "Živo" bylo i dnes na Hradě, kam si přezident Miloš Zeman pozval členy policejního sboru, aby se jich "zastal" proti "podplaceným médiím." Co k tomu dodat? Myslím, že poděkovat policajtům se sluší (viz má glosa z 29.3.), ovšem nikoli tak, že si při tom budu ohřívat vlastní polívčičku.

| nahoru |

7. 4. 2016
V Německu teď média propírají případ 46tileté Sieglind Baumertové, která tak dlouho odmítala platit příspěvek na vysílání veřejné služby (Rundfunkbeitrag), až se dostala do vězení. To vězení ovšem přišlo nikoli kvůli dluhu 191 euro, ale kvůli odmítání podrobit se exekuci (podat informaci o svém majetku). Vše odstartoval nedělní článek v Die Welt am Sonntag. Krátce poté v pondělí Baumertovou po dvou měsících z vazby propustili na žádost MDR, což je jedna z devíti stanic ARD.
Až budu mít o víkendu čas, o německém "příspěvku" pro ARD a ZDF a o celém případu napíšu zvláštní glosu.
Aféra má zřejmě návaznost na březnové rozhodnutí Spolkového správního soudu, podle něhož není paušální výběr příspěvku z každé domácnosti (17,50 euro měsíčně) v rozporu s právem a Ústavou SRN.
Někteří populisté okamžitě z aféry vytloukají kapitál. Mám na mysli tweet členky vedení pravicové a nacionalistické AfD Beatrix von Storchové, v němž oznamuje, že ji právě za dluh na poplatku exekučně "zkásli."
Odpůrci placení, kteří už podali kolem čtyřiceti neúspěšných žalob, se prý obrátí na Spolkový ústavní soud.

| nahoru |

5. 4. 2016
Několik odkazů k aféře Panama Papers. Web Süddeutsche Zeitung zveřejnil informace o tom, jak se data z právní kanceláře MossackFonseca do redakce dostala, a jak s nimi redakce naložila. Lze zhlédnou v anglické nebo německé verzi. Technické detaily vyhodnocování dat popisuje Mezinárodní konsorcium investigativních žurnalistů zde.
x x x
Včera jsem zapomněl na jedno průběžné mediální téma mínulého týdne - křestanští uprchlíci z Iráku. Z 89 iráckých křesťanů, kteří v rámci projektu Nadačního fondu Generace 21 do této doby přicestovali do ČR, 33 osob stáhlo své žádosti o azyl. Osm z nich se chce vrátit do Iráku. Dvacet pět dalších si po vyzvednutí pasů objednalo autobus a odjelo do Německa. Očekávalo se, že Německo promptně uprchlíky vrátí do ČR. Zatím se tak nestalo. Pokud se tak stane, budou odvezeni do detenčního tábora a bude se s nimi nakládat jako s ostatními uprchlíky.
Ministr vnitra Chovanec projekt Generace 21 na záchranu 153 iráckých křesťanů pozastavil. Dan Drápal, jeden z lidí projektu, se na své webové stránce zamýšlí nad tím, Proč se to nepovedlo.

| nahoru |

4. 4. 2016
Média o víkendu jen stručně.
Zprávu o tom, že ČSSD prohrála stamilionový spor s advokátem Altnerem, přinesla jako první Sabina Slonková na webu neovlivni.cz. Okamžitě se rozvinula hra na "Já nic já muzikant" ze strany ČSSD (Tuto smlouvu za ČSSD tehdy dojednal tehdejší místopředseda Ing. Ivo Svoboda a za ČSSD ji podepsal tehdejší předseda Ing. Miloš Zeman), Jiřího Paroubka (Vedení ČSSD, a to zejména místopředseda strany, známý neumětel Starec, jako vždy podcenilo závažnost celé věci), a Miloše Zemana (Viníky jsou následovníci v čele sociální demokracie Stanislav Gross, Vladimír Špidla, Jiří Paroubek a současnýho premiér Bohuslav Sobotka).
Jen tak na okraj, Zemanovo vyjádření padlo při jeho návštěvě královehradeckého kraje, o jejímž průběhu podrobně infomoval regionální deník.cz. Stojí za přečtení.
x x x
Neměl jsem čas mapovat aprílové hoaxy v médiích. Zaznamenal jsem pouze komentář Istvána Léko Tvrdík dostal cenu Marca Pola. Protože to stále visí na internetu, možná že za nějakou dobu to někdo začne brát vážně.
x x x
Jako pozoruhodné jsem zaznamenal tyto výroky šéfredaktora internetového deníku Echo24 Dalibora Balšínka,. které jsem si přečetl v eseji Tomáše Urbana "(Dez)informační společnost" (Orientace LN 2.4.):
"Jsou tam občas klikačky, bez nich to prostě nejde, pokud chcete mít nějaké výsledky z prodeje inzerce" a "Máme na Echo24 i texty, se kterými se velmi těžko identifikuju, ale když vidím jeich čtenost, rezignuju.".
Možná také proto jsem přestal Echo24 sledovat; prodírat se hlušinou ke kvalitě je časově náročné.
x x x
Stále doznívají reakce na návštěvu čínského prezidenta v Praze, zvláště co se týče chování policie. Nemohu si pomoci, ale stále trvám na svém názoru z 29.3., neboť právě včerejší vysílání pořadu 168 hodin mně přineslo další důkaz, že policisté při střetech na ulici to neměli lehké a snažili se být nestranní. Kritiku si ovšem zaslouží jejich nadřízení, kteří policistům zadávali úkoly, včetně toho na FAMU, kde se dva kriminalisté pokusili (marně) intervenovat kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.
x x x
Svobodné fórum Pavla Šafra se zviditelnilo zveřejněním jedenáct let staré analytické zprávy (údajně BIS) o Andreji Babišovi. Autorem má být nejmenovaný "analytik české tajné služby." Tato analytická zpráva - alespoň takový je můj dojem - je mixem ověřených zpráv a nezdrojovaných informací až spekulací. Od BIS bych očekával něco lepšího.
x x x
Ovšem kam se hrabe Šafrův Anti-Babiš proti zveřejnění "Panama Papers", které na český web z mezinárodních zdrojů přinesla stránka www.investigace.cz, a které deník The Guardian označil za "největší únik dokumentů v historii." Dokumenty měl odevzdat deníku Süddeutsche Zeitung neznámý whistleblower. Právní kancelář Mossack/Fonseca publikovala k úniku svých dokumentů rozsáhlé vyjádření, v němž odmítá, že by byla zapletena do něčeho ilegálního.
x x x
S potěšením zjišťuji, že odkazy na můj překlad článku o AfD z týdeníku Die Zeit, o němž jsem předpokládal, že svoji délkou odradí internetové čtenáře, se začíná šířit na webu. Poté, co si ho přečetli skalní čtenáři převážně v důchodovém věku (soudím podle diskuse) na Aktuálně.cz, nyní pomalu, ale jistě roste čtennost u uživatelů twitteru a facebooku.

| nahoru |


| starší aktuality | novější aktuality |

CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

Copyright © Milan Šmíd

NAVRCHOLU.cz