Aktuality Louče
292
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.jonet.org, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 5. 2016... ARCHIV     TÉMATA
31. 5. 2016
Po desetidenní nepřítomnosti v republice to vezmu od konce.
Web Hlídací pes dnes zveřejnil "Nahrávku z klíčové porady TV Prima k uprchlíkům", na níž šéfredaktorka zpravodajství FTV Prima Jitka Obzinová sdělila přítomným redaktorům: "Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání. Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní."
Otázkou je, kdo je tím zaměstnavatelem, který určuje postoj média? Je to Luboš Jetmar, někdejší dlouholetý šéf české HBO, který dnes jako předseda představenstva GES Media Asset spravuje mediální zájmy podnikatele Ivana Zacha a sedí v představenstvu FTV Prima? Nebo je to samotný miliardář Ivan Zach? To aby bylo jasno, kdo je tady tou mediokracií, na kterou politici svádějí svoje neúspěchy.
x x x
V parlamentu bylo a je stále živo. Marek Benda opět osvědčil svoji kvalifikaci parlamentího šíbra, jenž ví, kdy, kam a jak sáhnout, když při schvalování vládního návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který dostal přívlastek „protikuřácký,“ propašoval větu „s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření,“ čímž z „protikuřáckého“ zákona učinil zákon „prokuřácký“ a torpédoval jeho konečné schválení. Vláda však bleskově reagovala a 30. května schválila novou verzi zákona, kterou pošle do parlamentu.
x x x
Zaujalo mne, že u návrhu zákona o spotřebitelském úvěru, který by mohl mít přívlastek „protilichvářský,“ neboť chce omezit zvůli některých penězoměnců, kterých se v republice vyrojilo na padesát tisíc, těmto penězoměncům vychází nejvíce vstříc pozměňovacím návrhem sociální demokrat, jmenovitě Stanislav Huml. Podobně jako u Marka Bendy také tady Humlův pozměňovací návrh v podstatě neguje smysl a cíl zákona, tj. zlikvidovat nebo alespoň omezit neseriózní poskytovatele úvěru, kteří na občany nastražují dluhové pasti.
x x x
Nářek, který se 27. května zvedl po schválení vládního návrhu zákona o hazardních hrách ze strany zastánců absolutní svobody internetu, jsem sdílel jen částečně. Pravda, jde tady o princip, neboť tu vzniká první zákonné oprávnění blokovat nelegální hazardní weby, ale každý princip má i výjimku, která může mít oprávnění. Kdybych připomínkoval, tak podobně, jak to připomněl Marek Antoš.
x x x
To mnohem více mi vadí, že z novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob nezmizel trestný čin pomluvy, který do vládního návrhu opět vrátil poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Zákon platí od 1. června, tedy od zítřka. Podle mého názoru to je - vedle paragrafů o trestání neobjektivity ve vysílacím zákonu – pro svobodná média další nebezpečná časovaná puma, která může vybuchnout v případě, že by se naše politická scéna vydala polskou nebo maďarskou cestou. Stačí se podívat na §15 a sankce za porušení zákona: zrušení právnické osoby, propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci, zákaz činnosti.
x x x
Zatím bez komentářů, pouze zprávou převzatou z ČTK česká média reagovala na informaci Evropské komise ze 27. května o nové podobě evropské Směrnice o audiovizuálních mediálních službách (AVMS). O kritický komentář se pokusil jen server digizone.cz. Zpráva ČTK víceméně opisuje vyjádření Komise, která si samozřejmě vše pochválí. Totéž prý udělali včera na zasedání Rady EU i ministři kultury. Ten náš tam nebyl.
Komise podala k návrhu nové směrnice rozsáhlé vysvětlení. Web euractive.cz zveřejnil návrh, který kriticky zhodnotila britská profesorka z LSE Lorna Woods. Z její analýzy jsem zaznamenal: mění se definice programu (která videa na webech budou programem spadajícím pod AVMS?); nová směrnice – jak má Komise ve zvyku – regulaci neomezuje, naopak rozšiřuje na „video-sharing platforms“ typu Netflix. Při zmínce o jejich povinnosti nabízet uživatelům dvacet procent evropské tvorby ČTK tyto „platformy“ přeložila jako „internetové televize.“ (?) Jsem zvědav, jak to přeloží právníci.
x x x
Zbytek už jen heslovitě:
  • Kroměřížská výzva z 21. května vyzývající „všechny odpovědné občany“ k „hledání a prosazování prezidenta či prezidentky“ vybraných kvalit mně opět připomněla Hegelovu myšlenku o opakování dějin, kterou Karel Marx doplnil tak, že zmíněná repetice má obvykle podobu frašky (das eine Mal als Tragödie, das andere Mal als Farce).
  • Dramatická volba rakouského prezidenta, jejíž druhé kolo 22. května málem skončilo patem, (o pouhých 30 tisíc hlasů vyhrál Alexander Van der Bellen před populistou z FPÖ Norbertem Hoferem), přinesla jeden mediální experiment. Komerční stanice ATV uspořádala televizní duel obou kandidátů bez moderátora. Jak se dalo čekat, mladší a agresivnější Hofer občas zahnal Van der Bellena do defenzívy. Neustálé skákání do řeči nemělo konce. Takže raději s moderátorem.
  • Medailové prokletí české hokejové reprezentace stále neztratilo svoji moc a sílu. Po slibných výkonech ve skupině na mistrovství světa v Rusku české mužstvo ve čtvrtfinále prohrálo 19. května s USA 1:2 a jelo domů. Medaile: 1. Kanada, 2. Finsko, 3. Rusko.
    x x x
    Do vzpomínkové rubriky "Koho to ještě zajímá..." jsem zařadil nový příspěvek: Valentin Zorin - vzpomínka téměř prehistorická .

    | nahoru |

    16. 5. 2016
    Událostí týdne v českých médiích byly oslavy 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. Toto výročí opět vyneslo na povrch rozdílné chápání české a německé historie. Zatímco česká veřejnost v televizní anketě před jedenácti lety prohlásila Karla IV. za Největšího Čecha (před Masarykem a Havlem), tentýž Karel IV se stal v roce 2010 námětem jednoho pokračování dvacetidílného cyklu německé televize ZDF "Die Deutschen" - Němci.
    x x x
    Oslavy výročí probíhaly na více úrovních, přičemž tu nejvíce mezinárodní účast mělo slavnostní shromáždění v aule Karolina ve čtvrtek 12. května, kam se sjeli zástupci univerzit z 28 států.
    V den výročí 14. května premiér Sobotka s bavorským ministerským předsedou Seehoferem zahájili Česko-bavorskou zemskou výstavu Císař Karel IV. 1316-2016 ve Valdštejnském paláci.
    Tentýž den se konala ve svatovítské katedrále slavnostní mše, na níž pronesl krátký projev prezident republiky Miloš Zeman. Ani zde si neodpustil bonmot, když kromě jiného pravil: "Spíše svojí diplomacií než vojenskou aktivitou dokázal rozšířit hranice zemí Koruny české, takže například po připojení Braniborska byl Berlín malou vesničkou v rámci Českého království."
    x x x
    Jiskření v názorech na česko německé vztahy se projevily na dvou víkendových shromážděních. Ministr kultury Daniel Herman promluvil na tradičním shromáždění Sudetendeutscher Tag jako historicky první člen české vlády na této akci. Kromě jiného zde řekl: "Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití."
    V neděli 15. května na Terezínské tryzně k uctění oběti nacistické perzekuce předseda Senátu Milan Štěch již tak smířlivý nebyl: "Zločiny během odsunu byly dílem konkrétních jednotlivců, zato nacistické zločiny během okupace byly součástí oficiální a promyšlené politické kampaně německého státu."
    x x x
    Aby toho nebylo málo, do Prahy se dostavil předseda bavorské organizace pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Petr Bystroň, kterého dnes přijme na Hradě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček "s pověřením prezidenta." S Petrem Bystroněm, českým emigrantem, který není v Praze poprvé, natočilo vloni v prosinci rozsáhlý rozhovor studio Blesk. Bystroň v něm rozhodnutí časopisu Time zvolit Angelu Merkelovou osobností roku komentoval slovy: "když se podíváte do historie, tak osobností roku byl zvolen i Adolf Hitler či Josef Stalin, takže to se zařadila Merkelová v podstatě dobře.“
    x x x
    Letošní eurovizní soutěž Eurosong vyhrála ukrajinská zpěvačka Jamala s písní připomínající historii 1944 a deportaci krymských Tatarů. Kdyby výsledky závisely jen na diváckém hlasování v jednotlivých zemích, pak by na prvním místě bylo Rusko (361 bodů) před Ukrajinou (323). Ovšem u porot nasbíralo Rusko "jen" 130 bodů, zatímco Ukrajině dodatečných 211 bodů dopomohlo k vítězství, což vyvolalo v Rusku protesty.

    | nahoru |

    12. 5. 2016
    Třeba zaznamenat. Prezident Miloš Zeman si včera udělal čas na odpovídání dotazů čtenářů Parlamentních listů, z nichž tři (zde, zde a tady) se týkaly České televize, která by se podle prezidentových slov měla zestátnit, "protože v současné době je Česká televize pouze hlásnou troubou jedné jediné politické strany, která se jmenuje TOP 09.". Generální ředitel Petr Dvořák se proti kritice ČT ohradil.
    x x x
    Jaký to kontrast k "Bílé knize" o budoucnosti BBC, kterou dnes zveřejnila britská vláda. Stačí krátký citát z úvodního slova ministra kultury Johna Whittingdalea: "BBC je jednou z největších institucí naší země..." To, že Bílá kniha spatřila světlo světa už nyní, a nikoli až po referendu o setrvání VB v EU, jak se jednu dobu spekulovalo, svědčí o tom, že ať se stane v politice cokoli, zájem o stabilní BBC, jejíž budoucost by neměly ovlivňovat politické události, převážil.

    | nahoru |

    10. 5. 2016
    Zatímco loňské výročí konce Druhé světové války bylo v médiích ve znamení návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Moskvě, letos se média - zvláště ta internetová - zaměřila na ruský motorkářský klub Noční vlci, kteří se podobně jako vloni vydali z Moskvy přes Česko do Berlína. V Brně se s nimi vyfotil hejtman Michal Hašek, v Děčíně pak Jaroslav Foldyna (ČSSD).
    Michala Haška pak v Událostech komentářích ČT griloval Lukáš Dolanský, za což si ČT vysloužila výtku, že by neměla být "tiskovým orgánem americké vlády." Tento "tiskový orgán USA" odvysílal k výročí nejen pětidílnou epopej Jurije Ozerova Osvobození ale také Bondarčukův film Bojovali za vlast. Tak nevím.
    Od Haška to schytala nejen Česká televize, ale také německá kancléřka Merkelová a brněnský primátor Petr Vokřál, který vloni "vítal sudetské Němce v němčině tady v Brně".
    x x x
    S větší intenzitou než před rokem pak vypukly diskuse o tom, kdo a jak osvobodil či neosvobodil v pětačtyřicátém Československo. Povahu této diskuse lze demonstrovat na příspěvku Adama Drdy "Proč nejsem Rusku vděčný za osvobození" nebo na blogu Vladimíra Kučery "Jak se předělávají dějiny". Pod Kučerovým blogem se do dnešního dne objevilo přes šest set komentářů, při jejichž čtení jsem měl někdy pocit, jakoby se na ně hodil bonmot: "Historie je snůškou lží o událostech, které se nikdy nestaly, vyprávěné lidmi, kteří u toho nebyli." (History is a pack of lies about events that never happened told by people who weren't there.)
    Jen tak pro zajímavost: lidé, kteří na webu tento bonmot často citují, pokládají za jeho autora esejistu a filosofa George Santayanu, což je výmysl. Jenomže povídejte tohle někomu, kdo pokládá všechno, co na internetu najde, za spolehlivý zdroj.
    Také já jsem u toho v pětačtyřicátém nebyl, ale dobře vím, že některé události se staly. A při jejich hodnocení se shoduji s názorem svého spolužáka a někdejšího kolegy Dušana Neumanna, který do facebookové diskuse o interpretaci této historie napsal: "Rok 1968 jsem zažil na vlastní kůži a SSSR to nikdy nemohu odpustit...S vděčností, pietou a pokorou k padlým, díky jimž žiji, tato nedůvěra nemá nic společného."
    x x x
    Britský premiér David Cameron využil výročí konce války k důraznému varování před opuštěním Evropské unie, které si editor serveru novinky.cz přetavil do titulku Brexit může v Evropě rozpoutat válku, varuje Cameron. O tom, že Cameron nic podobného neřekl, jsem napsal zvláštní glosu.
    x x x
    Ovšem lidé v Česku mají jiné radosti a starosti. Tou radostí je zvýšený zájem o přenosy z mistrovství světa v ledním hokeji v Rusku, kde se českému mužstvu bez velkých hvězd NHL zatím daří.
    Tou starostí je insolvence ostravsko-karvinských dolů OKD, což je jeden z největších bankrotů v polistopadové historii ČR.
    V této souvislosti mne zaujalo dnešní Poslední slovo Erika Besta, které odkazuje na článek Respektu, jenž už před devatenácti lety popsal tunelování zdrojů prováděné PPF. Nyní se objevují jeho stopy v transakcích zaznamenaných v Panama Papers. S OKD se možná odehrálo něco podobného. Už tenkrát se dobře vědělo, že se tady dává něco pod cenou, ale když se "privatizovalo pod zhasnutým světlem" (termín Tomáše Ježka), tak se to asi pokládalo za něco normálního.

    | nahoru |

    2. 5. 2016
    Letošní prvomájové akce byly snad nejmírnější za poslední léta. Televizní kamery zaznamenávaly nejvýše pár stovek demonstrantů, kteří v klidu a bez konfliktů pochodovali Prahou, takže jediná agrese demonstrantů směřovala k reportérům veřejnoprávních médií.
    x x x
    Prostřednictvím přímého přenosu DVTV jsem o dva dny dříve nahlédl do světa youtuberů a znovu se přesvědčil, že život mladé generace probíhá jinde, než kam dohlédneme. Letňanské výstaviště zaplavily tisíce návštěvníků druhého ročníku akce utubering. O co jde? Viz krátké video na YouTube. Když jsem nalistoval facebookový profil této akce, zjistil jsem, že ho lajknul i můj vnuk.
    x x x
    O tom, jak asi vzniká popularita youtuberů, kteří exhibují před kamerami, prostřednictvím sítí a jejich odkazů, jsem se přesvědčil v pátek, když jsem na twitter umístil svůj efemérní postřeh o zápisu RRTV ve věci vulgarit ve vysílání. Do neděle večer mi přinesl 87 lajků a 46 retweetů a přečetlo si ho přes osm tisíc lidí - nejvíce v historii mého tweetování. Když dám na twitter odkaz na seriózní informace ze světa médií, dostane jeden dva unavené lajky.
    x x x
    Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Babišově Čapím hnízdě? Rozchod Bloku proti islámu s politickou stranou Úsvit-Národní koalice (ÚNK)? Projev exprezidenta Václava Klause na sjezdu pravicové nacionalistické strany Alternative für Deutschland AfD? Neúspěšný pokus v Senátu odstranit ze zákona č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob, pomluvu? Výměna předsedy Rady Českého rozhlasu? Vítězství Viktorie Plzeň ve fotbalové lize tři kola před koncem? To vše bledne ve srovnání s desetitisícovými návštěvami v Letňanech, sobotním pálením čarodějnic a dvoumilionovým úspěchem televize Nova s pořadem Tvoje tvář má známý hlas.
    x x x
    Zpravodajský web motejlek.com je od včerejška bez Miroslava Motejlka, který opouští společnost motejlek.com s.r.o. Proslýchá se, že se investorovi Ondřeji Tomkovi (zakladatel portálu Centrum) nelíbilo vyšetřování Motejlka z insider tradingu.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz