Včerejší, již čtvrtá demonstrace, kterou svolal Mikuláš Minář a hnutí "Milion chvilek za demokracii" nepřinesla v podstatě nic nového, možná jen místo konání (Václavské náměstí) zvýšený počet účastníků, kteří tentokráte nedemonstrovali ve svých městech, ale sjeli se do Prahy. Jinak program nepřekvapil, zopakoval požadavky z minula, k čemuž přidal Minář výzvu premiérovi, ať se s ním utká v televizní debatě.
Na rozdíl od většiny deníků Česká televize se rozhodla o akci šířeji informovat, když včera od 18:55 na ČT24 proti Událostem na ČT1 vysílala hodinový pořad, v němž přenos z Václaváku sloužil jako kulisa pro debaty o marném hledání účelu daných akcí s výjimkou jediné - projevit nenásilnou formou nespokojenost, na což prý mají lidi právo, ale nikam to nevede.
Byl tu i odkaz na akci z roku 1999 "Děkujeme, odejděte", která vyšuměla do ztracena, když politická strana "Cesta změny" vzniklá z této iniciativy se ve volbách 2002 neprosadila.
Myslel jsem si, že po Václaváku si dá Minář pauzu, ale jak jsem zjistil, zablokoval si náměstí na úterý 4. června, když příští úterý 28. května v Praze vypustil, ať prý se demonstruje ve městech.
O tom, že s Marií Benešovou je to trochu jiné, než se hlásá na náměstích, vypovídají některé články a rozhovory, jako například tento na webu ceska-justice.cz. Nebo tento v Deníku N (bohužel placeno). Citace titulků: "Benešová je svérázná" "Marie, tohle na stará kolena nepotřebuješ".
x x x
V sousedním Rakousku o víkendu vybuchla bomba politického skandálu se jménem "Strache video", nebo také "Ibiza video", když v sobotních vydáních 18.5. (v pátek večer 17.5. na webu) německého deníku Süddeutsche Zeitung a týdeníku Der Spiegel byly zveřejněny záznamy konverzace šéfa rakouských Svobodných FPÖ Heinz-Christiana Stracheho s údajnou ruskou milionářskou podnikatelkou jménem Aljona Makarowa ve vile v letovisku Ibiza, při níž se diskutovalo o tom, jak vyměnit ruské peníze za moc a vliv.
Byla to léčka nachystaná ještě před dvěma roky, před posledními rakouskými volbami, kupodivu použitá až nyní, týden před eurovolbami.
Stále není jasné, kdo to velice profesionálně zinscenoval (získání důvěry Johanna Gudenuse, který krátce studoval v Rusku, nalákání na výhodný prodej nemovitostí, pronájem vily, kamery a mikrofony zamaskované ve vypínačích a nabíječce mobilu atd.).
Česká média jen opisují situační zprávy z Rakouska (demise Stracheho a Gudenuse, reakce kancléře Kurze, vládní krize, rozpad koalice), průběžně sledují, k čemu dochází po zveřejnění videa, ale důkladného backgroundu celého příběhu jsem se zatím nedočkal.
x x x
Volby do Evropského parlamentu jsou za dveřmi. Škoda, že obsah Deníku N je placený. To dnešní tištěné vydání přineslo tolik souhrnných informací o EU a jeho parlamentu, že by si to měl přečíst každý, kdo půjde 24. a 25. června volit.
Některé přehledné grafy jsem zkopíroval (kliknutím lze zvětšit). Snad mi to jako citace projde.
Jinak předvolební klipy a besedy - škoda slov. Veletrh marnosti slibů, populistické sebechvály a přisvojování si zásluh druhých.
Již několik týdnů zaměstnává média a také politiky série demonstrací organizovaných Mikulášem Minářem, který je předsedou spolku Milion chvilek organizující kampaň "Milion chvilek za demokracii".
Po demonstracích na Staroměstském náměstí 29. dubna, 6. a 13. května je svoláno další - zatím podle úřední desky magistrátu poslední - shromáždění na Václavák příští úterý 21. května.
Demonstrace se konají pod heslem zachování nezávislosti justice, která je údajně ohrožena. Žádá se demise ministryně spravedlnosti Marie Benešové a přijetí sedmi pojistek zformulovaných platformou Rekonstrukce státu.
To vše přenášeno v přímých přenosech na Facebooku.
Jsem zvědav, jaká bude režie Václaváku. Možná jakési deja vu, varianta akce "Děkujeme odejděte" z roku 1999.
x x x
Mikuláš Minář se stal předmětem zájmu médií. Britské listy ho vyzpovídaly už 30. dubna.
S Jiřím Ovčáčkem se Minář utkal 13. května v rozhlasovém pořadu Pro a Proti.
Tentýž den mu dvoustranu věnoval Deník N.
Ovšem tu nejlepší střízlivou analýzu prostou hysterie jsem si vyslechl v podcastu ČRo s Jindřichem Šídlem.
V psaném komentáři to řekl na rovinu: "Euforie na náměstí je pěkná věc, která ale občas zabraňuje vidět věci reálně."
x x x
Že o vášnivé až hysterické reakce není a nebyla nouze, přinesl důkaz debatní pořad televize Prima Partie v neděli 12. května, němž zasedli tři novináři: šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl (Agrofert - Babiš), komentátor zpravodajského serveru info.cz (Czech News Center – Křetínský, Tkáč) Petr Holec a redaktor stanice ČRo Plus (Český rozhlas) Radek Kubičko.
Jaroslav Plesl se snažil svého soupeře Kubička zahnat do kouta, chtěl mu dokázat, že je chytřejší než on, když ho vyzkoušel z minulých ministrů spravedlnosti. Nakonec se ukázalo, že chytřejší byl Kubičko, přestože ve studiu si nebyl zcela jistý, zda má pravdu.
Internetová média okamžitě škodolibě reagovala. Plesl se Kubičkovi omluvil, ten omluvu přijal.
Nicméně tenhle kabát z ostudy si Plesl ušil nikoli tím, že se zmýlil, ale že zcela drobný údajný nedostatek ve znalostech svého oponenta zneužil pro arogantní osobní útok proti němu a jeho názorům. Doslovný přepis celé debaty uvádím zde.
Jeden z diskutérů na Facebooku Pleslovo chování komentoval slovy: Jsou čtyři stupně lidské hlouposti:
1. když se člověk splete
2. když člověk opravuje druhého, který při tom má pravdu
3. když se člověk vysmívá druhému, který přitom má pravdu
4. když člověk chce druhého potopit na jeho neznalosti - a ten druhý má přitom pravdu.
První a druhý stupeň ukazují hloupost lidskou, přirozenou. Nikdo není dokonalý (...) Třetí a čtvrtý stupeň představují hloupost hulvátskou.
x x x
Ministr kultury Antonín Staněk rezignoval na svoji funkci. Ve dnech, kdy se lidé chystají k eurovolbám, začal být pro ČSSD přítěží. Funkci opustil poté, co ho o to osobně požádal předseda ČSSD Hamáček (který Staňka ještě dva dny před tím obhajoval).
Alespoň tak o své demisi Staněk informoval veřejnost na twitteru, přičemž jazyk jeho sdělení ("můj dnešní krok skončit... byl učiněn") jenom potvrdil, že člověk, jehož do ministerského křesla vynesla stranická kariéra, není zrovna kulturní veleduch.
x x x
Brexit stále v nedohlednu, takže Britové příští pátek budou volit své reprezentanty do europarlamentu, při čemž výsledky těchto voleb možná s konečnou platností rozčísnou patovou situaci britské politické scény (Boris Johnson si již brousí zuby na šéfování toryů).
x x x
Českou předvolební kampaň k eurovolbám nejsem schopen sledovat. Úroveň kandidátů je děsivá, jakož i jejich předvolební šoty.
Letmo jsem nahlédl do pěti předvolebních debat na Radiožurnálu a vyslovuji obdiv Janu Pokornému, že byl ochoten a schopen všechny ty nesmysly s vážnou tváří komentovat.
O hádkách mezi Miroslavem Sládkem, Františkem Matějkou a Klárou Samkovou nemluvě. Výživný byl i doktor Rath s Adamem Bartošem.
x x x
Sucho přestalo být v médiích hlavním tématem. Ochladilo se a zapršelo. Katastrofické předpovědi týkající se klimatických změn a vymírání druhů však média mají stále v záloze, pro případ, kdyby se ve světě nic důležitého nedělo.
Oslavy Prvního máje proběhly v Praze již tradičně bez většího vzruchu.
Jenom v Brně až do večera trval konflikt asi sto padesát pravicových radikálů Národní a sociální fronty (což jest spolek, nikoli strana ani hnutí) s dvojnásobným počtem jejich protivníků, kterým se nakonec podařilo Národní a sociální frontě překazit pochod městem.
x x x
To mnohem více lidí se sešlo na protibabišovských demonstracích, které se konaly na Staroměstském náměstí - ale i v dalších městech - v pondělí 29. dubna a 6. května. Hlavním cílem demonstrací byl protest proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti, přítomní žádali zachovat nezávislost justice.
Organizátoři demonstrací jsou mladí lidé vedoucí kampaň Milion chvilek pro demokracii, která zatím sílí - minulé pondělí 15 000 lidí, tento týden 25 000 lidí. Příště možná bude Václavák.
Politické strany přijaly pozvání zúčastnit se a vyslaly na Staroměstské náměstí své zástupce: Martina Kupku za ODS, Jakuba Michálka za Piráty, Petra Dolínka za ČSSD, Jana Čižinského za KDU-ČSL, Jiřího Pospíšila za TOP 09 a Víta Rakušana za STAN. Dolínek byl vypískán.
x x x
Tradiční květnovou návštěvu ruských motorkářů Noční vlci využil Jaromír Soukup, když šéfa této výpravy Andreje Bobrovského pozval do speciálního Duelu na TV Barrandov, kterého se zúčastnil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Zhlédl jsem a zjistil, že mnohomluvností prosazující svojí agendu Soukup několikrát uvedl své hosty do rozpaků.
x x x
Jsem také zvědav, jak dopadne spor o rozhodnutí soudu, který přikázal Jaromíru Soukupovi omluvit se za pomluvy směřované směrem k České televizi. Zatím je to ještě nepravomocné.
x x x
Svět médií zaznamenal některé zajímavé personální přesuny. Luboš Xaver Veselý (50) opouští rozhlasovou síť Frekvence 1, kde vysílal pořad Press klub, a přesouvá se na regionální stanice Českého rozhlasu.
Jitka Obzinová (55) opouští po deseti letech místo šéfredaktorky zpravodajství a publicistiky na Prima TV. Když v roce 2009 do Primy nastupovala, příloha MF Dnes "Ona Dnes" bilancovala její dosavadní novinářskou kariéru a podrobně ji vyzpovídala
"Multiplatformní zpravodajský projekt" Primy bude tedy muset hledat někoho jiného, kdo zde rozjede slibovaný televizní zpravodajský kanál.