Aktuality Louče
327
|
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd
|
Louč sbírá informace z webů
http://www.ceskenoviny.cz,
www.idnes.cz,
www.lidovky.cz,
www.ihned.cz,
www.denik.cz,
irozhlas.cz,
Echo24.cz,
www.e15.cz,
novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz,
www.mediaguru.cz,
www.ceskamedia.cz,
www.digizone.cz,
www.lupa.cz,
duspiva.blogspot.com,
www.mediainfo.cz (Newton),
www.radiotv.cz,
www.mam.cz,
www.istrategie.cz,
marketingsales.cz,
www.mediahub.cz,
www.parabola.cz,
www.medialne.sk,
www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory
|
24. 4. 2019
"Zdá se, že dneškem začal útok na Českou televizi" komentoval dnešní titulní stranu MF Dnes Ján Simkanič. Myslím, že František Lutonský to dobře vystihl: "Když nelze kritizovat racionálně, proč to nezkusit přes závist..."
Můj přípodotek zní: "Co je lepší? Mít majetkově zabezpečeného ředitele, který se nemusí třást před politiky a mocí mermo se držet své ředitelské židle? Nebo politickou figuru, pro něhož je ředitelský plat hlavním zdrojem příjmů a alfou a omegou jeho existence?"
Petr Dvořák patřil mezi "Kellnerovy chlapce" již v devadesátkách, Novu řediteloval téměř devět let. Nejdříve pro Kellnera, pak šest let pro CME. Nemovitosti má napsané na své jméno, takže zatím z toho nekouká žádná levota, která by mu zlomila vaz. Pokud ovšem Járyn Plesl nemá ještě nějaké eso v rukávu.
23. 4. 2019
Velikonoce jsou za námi. Světová média po odeznění požáru Notre Dame dostala další globální téma: teroristické útoky ve Srí Lance, při nichž v neděli 21. dubna vybuchovaly nálože v katolických kostelech a luxusních hotelech. Zatímní bilance sedmi výbuchů: 321 obětí, z toho 39 zahraničních turistů. Údajně odveta za březnové vraždění muslimů v novozélandských mešitách.
x x x
V neděli 21. dubna Ukrajina volila prezidenta; televizní komik Volodymyr Zelenskyj drtivě porazil Petra Porošenka. Všichni teď opatrně vyčkávají, jak to bude dál.
x x x
Poslance Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích nedaleko Uherského Hradiště napadli dva podnapilí muži, jejichž fotky Feri umístil na sociální sítě. Jak se dalo čekat, incident se dostal do tradičních médií a stal se předmětem řady komentářů.
Z ohlasů na sociálních sítích byl snad ten nejotřesnější od Kláry Samkové, která použila již dávno odhalenou fake news ke komentáři: "To se tak stává, že zrádci národa dostávají přes ústa..."
Nechtěl bych být klientem advokátní kanceláře Kláry Samkové, jestliže tato není schopna prověřit, co je pravda a co je lež. Výrok "Radši v ČR 5 milionů islamistů než 5 milionů voličů Zemana" totiž Dominik Feri nikdy nevyslovil, ani nenapsal. Byl to falešný profil, který lze snadno odhalit.
x x x
Dva rozhovory, které mne zaujaly a zde si ukládám jejich odkazy:
s ředitelem Primy Markem Singerem na iRozhlas.cz,
zde v plném znění, jak byl vysílán v rubrice Řečí peněz na ČRo Plus,
a s bývalým ředitelem ČT Ivo Mathé na Aktuálně.cz, který zde komentuje současné události.
Oba rozhovory se nemohly nezmínit o fenoménu "Jaromír Soukup".
18. 4. 2019
Dnešní rozhodnutí o výměně ministrů spravedlnosti vyvolává nepříjemné pocity a asociace s výměnami stejných ministrů v USA, které kdysi Nixonovi neprošly, ale Trump je teď ustál. (Muellerova dnes zveřejněná zpráva ke stažení zde.)
Souhlasím s Jiřím Pehe, který ke jmenování Marie Benešové po demisi Jana Kněžínka na twitteru napsal: "Odvolat ministra spravedlnosti pár dní poté, co policie postoupila státnímu zastupitelství v kauze Čapí hnízdo návrh na obžalobu premiéra, by byl ve slušné zemi skandál."
x x x
Další diskutovanou výměnou je odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta (nechal si prý vyplatit milionový honorář za extra práce) a jeho nahrazení někdejším manažerem Agrofertu (2007-2011) Ivanem Morávkem. Řídíme stát jako firmu.
x x x
Už tři dny se probírám zprávami o pondělním (15.4.) požáru pařížské katedrály Notre Dame a nejsem schopen si všechny reakce a komentáře utřídit. Jak se dalo čekat, událost se stala předmětem četných konspiračních teorií vysvětlujících vznik požáru, z nichž ta nejrozšířenější se snaží připsat autorství teroristům (samozřejmě muslimským).
x x x
V médiích a na internetu se rozhořela názorová bitva, v níž na jedné straně stojí manipulace a hoaxy, a na druhé straně "fact-checkingové" informace.
Česká média využívala hlavně přehled jedenácti hoaxů a dezinformací z anglosaského prostředí zveřejněných na buzzfeednews.com, mezi něž patřil falešný profil CNN, uměle dodané výkřiky Allahu Akhbar, požárník vydávaný za teroristu, podezřelé profily s arabskými jmény lajkující událost apod.
Materiál webu EU vs Disinfo si všímá informačního spinu pocházejícího z ruských zdrojů, které nezapomněly připomenout, že před měsícem vznikl založený požár před vchodem do kostela Saint-Sulpice v Paříži, a že počet útoků na kostely ve Francii stoupá.
x x x
Toho využil i Tomio Okamura, který na svém facebookovém profilu položil otázku: "Je katedrála Notre Dame jen špičkou ledovce útoků muslimů na křesťanské kostely v Evropě?"
Tomio zde citoval zdroje o rostoucím vandalismu proti katolickým kostelům, což jest sice nezpochybnitelný fakt, jenž však například ve Francii trvá už řadu let.
Jak vyplývá ze staršího dokumentu francouzského ministerstva vnitra - cílem vandalů jsou svatosvánky všech církví - tedy i židovské synagogy a muslimské mešity, přičemž ne vždy musí na katolické kostely útočit muslimští výrostci, existují také satanisté či jiní vandalové.
Někdejší Okamurův souputník, stále ještě poslanec kdysi zvolený za SPD Lubomír Volný hned v úterý na Facebook napsal:
"Nebudu světu pokrytecky lhát (...) Tento požár nepovažuji a nikdy nebudu považovat za nic jiného, než plánovaný útok těch, kteří již stovky let nenávidí evropskou svobodu, demokracii i křesťanství. Nevěřím, že francouzské úřady (...) budou mít odvahu pátrat po pravdě "
Není nad to, mít v parlamentu kvalifikované poslance, kteří mají ve všech věcech okamžitě jasno.
x x x
Všichni, kteří jako Okamura prosazují presumpci viny, zvláště té kolektivní, se pochybovačně vyjadřují o prohlášení pařížského proukrátora, podle něhož "nic nesměřuje směrem k záměrnému činu" (Rien ne va dans le sens d’un acte volontaire). Že prý je to předčasné, jak to prý může vědět, že to nebyl útok teroristy, a že se nám opět cosi zatajuje.
Sám jsem zvědav, jak vyšetřování přičiny požáru dopadne, a nevylučuji žádnou variantu.
Na opravě chrámu pracovalo pět společností, nejprve bude vyslechnuto 15 lidí, kteří zde pracovali. Jenomže do doby, než se věc vyšetří (vyšetřování příčin požáru střechy našeho Muzea z roku 2016 bylo uzavřeno až po dvou letech) všechny spekulace by měly jit stranou.
V této souvislosti nabízím video natočené deníkem Le Parisien z lešení na střeše Notre Dame devět dnů před tragedií. Rád bych viděl, jak se sem nějaký terorista tím výtahem dostal.
x x x
Na druhé straně hledači pravdy by měli mít lépe podložená tvrzení, že dva smějící se snědí muži byli umístěni do fotografie hořícího kostela dodatečně. Vše se zakládá jen na citátu a na jednom mailu jednoho člověka. Bližší důkazy a argumenty jsem nenašel.
Faktem však zůstává, že fotka se do oběhu dostala přes ruský Sputnik, který k ní připojil (v online zpravodajství čas 21:29) svůj copyright .
x x x
Mediální přestřelky typu "kyberšikana" reportérky Seznamu Emmy Smetana kvůli tomu, že aranžovala svoje selfie před Notre-Dame, hromadné kojení nemluvňat v bankách jako protest proti vykázání jedné kojící matky z Raiffesenbank, odvolání Václava Klause ml. ze školského výboru Sněmovny a další drobnosti ponechávám bez komentáře.
11. 4. 2019
V pondělí 8. dubna se v Senátu konal seminář "Nezávislost veřejnoprávních médií". Jak poznamenal Filip Rožánek na Lupě "obvyklí lidé se sešli na obvyklém místě na obvyklé téma, vzájemně se ujistí, že se nic nového neděje, a zase se rozejdou."
Nebyl jsem mezi obvyklými lidmi jako vloni v říjnu, ale zhlédl jsem záznam.
x x x
Jestliže do 24. května britský parlament Therese Mayové neschválí dohodu o spořádaném brexitu, britští voliči možná půjdou k eurovolbám.
Vyplývá to ze včerejší dohody summitu sedmadvacítky EU s Velkou Británií, podle níž se brexit odkládá do 31. října.
(Zatímco pendlovala Angela Merkelová mezi Paříží, Itálií, Berlínem a Bruselem, začátkem dubna zemřela její devadesátiletá matka Herlind Kasnerová.)
x x x
Palec nahoru pro dataře iRozhlas.cz, kteří seznam kandidátů pro volby do EP z webové stránky volby.cz utřídili a nabídli ho na interaktivní stránce. Tak například můžeme rychle zjistit, že jedničkou na kandidátce hnutí "ANO, vytrollíme europarlament" je jistá youtuberka Serjoška, a že na prvním místě "České suverenity" je MUDr. David Rath.
Proč se přihlásily stovky kandidátů ze čtyřiceti stran a hnutí, z nichž naprostá většina nemá šanci ani na promile hlasů, možná vysvětlí fakt, že podle zákona 62/2003 za investici 19 000 Kč příspěvku na volební náklady získá každá strana a hnutí vysílací čas zdarma v Českém rozhlase a České televizi.
Čtrnáct hodin přiděleného času se dělí poměrným dílem, takže na každou stranu přijde 21 minut. Minuta reklamního času ani ne za tisícovku? Neberte to!
I když předvolební šot youtuberky Serjošky možná na webu uvidí více lidí než v televizi.
x x x
V rámci výletů do jiných názorových bublin jsem zhlédl dokument Pryč z EU, který z hlediska formálního poměrně profesionálně natočil někdejší reportér ČT, Novy a tiskový mluvčí Stanislav Brunclík. Z hlediska obsahu je to ovšem slabota.
Ze šesti vystupujících, kteří nám sdělují své pochyby, ale také občasné nesmysly o členství EU, tři nalezneme na kandidátce Strany nezávislosti ČR vedené Františkem Matějkou (Matějka, Černý, Šimandl), zbytek je doplněn Benjaminem Kurasem, podnikatelem Jakubem Jandou a ženou v domácnosti Vendulou Dosedlovou.
Na námitku, že když Česká televize může vysílat proevropské dokumenty, proč by neměl mít právo na život také dokument kritizující EU, lze odpovědět. Ano, možná že ty proevropské dokumenty jsou občas jednostranné, ale na rozdíl od dokumentu "Pryč z EU" se v nich nelže, fakta zde sedí, což není případ Brunclíkova díla.
x x x
Astronomové včera zveřejnili první obrázek černé díry ve vesmíru, na kterém se pracovalo několik let, než se dala dohromady data ze sítě osmi propojený teleskopů, k čemuž pomohly algoritmy spočítané mladou doktorandkou z MIT Katie Boumanovou.
x x x
Zakladatel Wikileaks Julian Assange dnes byl násilně
vyveden z ekvádorského vyslanectví v Londýně a okamžitě zatčen. Čekalo se to už dříve, od okamžiku, kdy úniky Wikileaks se dotkly rodiny současného ekvádorského prezidenta Lenína Morena (jeho příbuzní a převádění peněz do daňových rájů).
x x x
V médiích se pořád něco děje a když se nic neděje, sociální sítě to dodají.
Například v pátek 5. dubna se jistý Mike Ginicola na twitteru (nyní již zablokovaném) pochlubil, že jeho synovi Waylovi změnili úředně pohlaví a jméno na Willow. Internetová média lovící čtenáře okamžitě zbystřila a jedna obyčejná rodina z Connecticutu, jejíž starosti s problémovými dětmi pečlivě zaznamenával blog paní Ginicolové, se stala celebritou.
Samozřejmě s patřičnými komentáři - u nás se tématu chytilo Echo 24 a Týden s klikbajtovými titulky "Rád si hrál s panenkami a nosil sukně," "Čtyřletému synovi změnili pohlaví. Chodí v šatech a nosí copánky."
Do našich médií se toto téma evidentně dostalo přes sociální sítě a LGBT komunitu, protože jak upozornil jeden z diskutujících "žádné americké médium, ani lokální, o tom nepsalo." Já jsem proklepl některá evropská média a tam také nic nebylo.
Kam se hrabou na změnu pohlaví jiná témata - výměna ministrů Ťoka a Novákové, volby v Izraeli, převrat v Súdánu, bitva o libyjský Tripolis.
6. 4. 2019
Třídenní návštěva Miloše Zemana v Rakousku ve dnech 2.-4. dubna se neobešla bez trapných situací způsobených nedostatkem taktu a výřečností prezidenta.
Nešlo jen o jeho projev při setkání s krajany, kde neomaleně obvinil bývalého starostu Vídně, za což se později omlouval, ale i o další úlety popsané Davidem Klimešem.
V diskusi pod zpravodajstvím deníku Der Standard kdosi politoval rakouského prezidenta, jaké musí přijímat hosty (Trump, Zeman, Porošenko); diskutér s nickem "Pozdrav z Česka" se za chování prezidenta rakouským čtenářům omluvil.
x x x
Vichřici emocí zvláště v alternativních médiích vyvolalo zrušení plánované účasti ultrapravicového britského aktivisty Tommyho Robinsona na konferenci "Rodina a její práva v 21. století," která se měla odehrát včera ve Sněmovně.
Poslanec za hnutí ANO Milan Pour, který konferenci zaštítil (svolal?), se rozhodl ji odvolat, protože "Někteří řečníci nám kvůli jeho účasti začali odříkat svou účast, tak jsme to raději celé skrečovali." O Robinsonovi jsem na Louči už jednou, vloni v květnu psal.
O tom, jak Robinson válčí s médii, nedávno popisoval Jan Moláček v Deníku N.
Jak vůbec došlo k pozvání extremisty Robinsona na půdu českého parlamentu, popisuje Seznam Zprávy.
x x x
Britská premiérka Therese Mayová poslala Donaldu Tuskovi dopis, v němž žádá o druhý odklad brexitu do 30. června. Připouští v něm, že pokud britský parlament se nedohodne, může se stát, že se Británie účastní voleb do Evropského parlamentu 23. května. Někteří pozorovatelé to pokládají za signál, že k brexitu v dohledné době možná vůbec nedojde
1. 4. 2019
Zuzana Čaputová v sobotu 30. března s přehledem vyhrála druhé kolo voleb a stala se první ženou v prezidentském úřadě Slovenské republiky.
Moje pochybnosti se nenaplnily; i když Ševčovičovi přibylo dvakrát více hlasů (350 tisíc) než Čaputové (135 tisíc), na vítězství to nestačilo. K druhému kolu přišlo zhruba o 300 tisíc voličů méně, volební účast proti prvnímu kolu klesla z 48,74% na 41,79%.
Kubalův rozhovor s Čaputovou ukazuje, že to ta dáma má v hlavě dobře srovnané. Otázkou je, zda pro své bohulibé záměry najde spojence v dalších složkách státní moci, tj. moci výkonné a zákonodárné. Tu soudní si snad ohlídá sama.
x x x
Česká televize včera v pořadu Týden v politice vysílala rozhovor s Milošem Zemanem, natočený již před týdnem. Což znamená, že v průběhu osmi dnů byl prezident schopen poskytnout šest rozhovorů - kromě ČT dva pro TV Barrandov (zde a zde), jeden pro MF Dnes, jeden pro Deník a jeden pro Parlamentní listy.
Rozhovory proběhly převážně v klidném tónu, většinou proevropsky, i když ten druhý barrandovský vyvolal protest nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana "proti opakujícím se pokusům některých politiků útočit bezdůvodně a bez ověřených argumentů na soustavu státního zastupitelství ve snaze podlomit tímto důvěru veřejnosti v tuto instituci."
x x x
Nově zvolený člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se energicky uchopil své role člena orgánu, jenž vykonává státní správu a dohlíží na R a TV vysílání.
Hned po prvním zasedání začal svoji činnost komentovat na Facebooku.
Zvláště diskuse k jeho dalšímu příspěvku o publicistickém oligopolu v ČT tvořeném Markem Wollnerem, Norou Fridrichovou a Václavem Moravcem vygenerovala přes dvě stovky komentářů, v nichž se objevují jména Jan Zahradil, Jiří Dolejš, Petr Honzejk, Marek Wollner, Roman Prorok, Dan Plovajko a další.
A tak mě napadlo, zda Vadim Petrov si uvědomuje, že jako člen RRTV by měl dohlížet na plnění zákona o vysílání u VŠECH televizních stanic, nejen u ČT?