Aktuality Louče
351
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií          © Milan Šmíd
Louč sbírá informace z webů http://www.ceskenoviny.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, irozhlas.cz, Echo24.cz, www.e15.cz, novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.ceskamedia.cz, www.digizone.cz, www.lupa.cz, duspiva.blogspot.com, www.mediainfo.cz (Newton), www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.istrategie.cz, marketingsales.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, www.medialne.sk, www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory

NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2021... ARCHIV     TÉMATA
28. 4. 2021
Je-li pravda, co Hana Lipovská zveřejnila na Facebooku (Proč řeším GOPAS aneb moje schůzka s Vladimírem Mlynářem z PPF), pak se jen potvrdil můj názor na Vladimíra Mlynáře, který jsem si vytvořil v uplynulých třiceti letech.

Podle mne je Vladimír Mlynář člověkem, který subjektivně chce dobro a myslí to upřímně, ale občas mu unikají souvislosti praktického života, v němž se nechává až příliš ovlivnit svým okolím a bezprostřední situací. Když byl novinář, tak to nevadilo. Podobně, když vstoupil do politiky jako straník Unie svobody. Jako opoziční poslanec v letech 1998-2002 při přípravě nového vysílacího zákona lobboval proti automatickému prodlužování licencí televizím Nova a Prima.
Jako ministr informatiky od roku 2002 však prokázal, že jeho schopnosti jsou limitované a na některé věci zkrátka nemá. Nový a důležitý zákon o telekomunikacích, který měl být implementován do našeho vstupu do EU v květnu 2004, se na jeho ministerstvu zpozdil skoro o rok, do března 2005. Úkol vyplývající ze zákona 365/2000, tj. vytvořit portál veřejné správy, ho málem přivedl do za mříže.

Jestliže Lipovská je mimoň clevingerovského typu, pak Mlynář se v této záležitosti zachoval jako naiva, který Lipovskou (na žádost Bartoníčka?) pozval a neodhadl situaci a kvality člověka, se kterým jedná.
Mlynář není ani prvním, ani posledním disidentem, kterého si polistopadoví byznysmeni - kvůli pověsti a stykům s novými elitami - postavili do svých výkladních skříní. Svou nešikovností - pokud máme věřit reportu Hany Lipovské - řediteli ČT Petru Dvořákovi ublížil.

x x x
Znovu jsem se přesvědčil, že je vždy dobré hledat informace u primárních zdrojů. Mám na mysli vyprávění o Vrběticích a agentech GRU v tištěném týdeníku Respekt, které redakce v pondělí na webu aktualizovala.
Když jsem si pročetl zdroj, z něhož Respekt čerpá, a s nímž spolupracuje: tj. Bellingcat, konkrétně článek z pondělka 26. dubna, dostal jsem plastičtější obraz o široce založené akci GRU, která měla zajistit, aby munice použitelná v bývalém východním bloku - náboje do houfnic, granátomety, protitankové raketomety - se na Ukrajinu nedostala.

Bellingcat zde uvádí (dopis od Imexu, jak ho asi Respekt/Bellingcat získal?), že o koupi munice bulharské Gebrevovy firma EMCO ve Vrběticích se zajímaly začátkem října neidentifikovaní kupci (Imex je odmítl identifikovat vzhledem k policejnímu šetření). Když Gebrev 7. října odmítl prodat, rozjela se akce. Bellingcat doslova:
"Načasování nevyžádané nabídky (která byla podle EMCO neobvyklá a před ani po tomto incidentu se již nevyskytla), ale také skutečnost, že den poté, co EMCO nabídku odmítla, si šest členů jednotky GRU rezervovalo letenky do Česka, naznačuje, že „nabídka“ mohla být součástí modus operandi GRU při pokusu zabránit prodejům na Ukrajinu prostřednictvím preventivních nabídek, jak popisuje ukrajinský zdroj. Odmítnutí společnosti EMCO vstoupit do diskuse o prodeji mohlo vyvolat (zjevně chybný) závěr GRU, že tyto zásoby jsou už předem určeny k prodeji na Ukrajinu."

| nahoru |

27. 4. 2021
K mediálnímu víkendu 25. dubna, kterému dominoval mimořádný projev prezidenta republiky ke kauze Vrbětice vysílaný v 11:00 na CNN Prima News a na ČT24, jen stručně.
Po odvysílání projevu následoval na CNN Prima News rozhovor prezidenta v pořadu Partie s Terezií Tománkovou, v němž některé prezidentovy reakce vůči moderátorce vyvolaly kritiku jeho chování. Tománková situaci komentovala s nadhledem.
x x x
Zdá se, že prezident Miloš Zeman svým přístupem ve stylu chytré horákyně - na jedné straně: "pracujeme se dvěma určujícími verzemi", na straně druhé: "žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejich území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát," českou veřejnost příliš neuspokojil, zvláště když se při něm dopouštěl faktických chyb.
x x x
Zatímco Miloš Zeman se snaží ruskou federaci z výbuchu ve Vrběticích vyvinit, ruské ministerstvo zahraničí zatloukání účasti Ruska na události (například když 19. dubna mluvčí mid.ru Zacharovová v televizi tvrdila, že ruská stopa k Vrběticím je "fejk") vyměnilo za obviňování Česka a Bulharska z údajné nezákonnosti při obchodu se zbraněmi, čímž si vytváří prostor pro budoucí ospravedlnění akce, kterou nelze zcela zatajit.
Leccos vypovídá i komentář profesora moskevské diplomatické školy MGIMO Olega Barabanova "Na výbuch ve Vrběticích bychom mohli být pyšní", o němž ČTK informovala s titulkem "Ruský list přirovnal výbuch ve Vrběticích k izraelským akcím v Íránu".
x x x
Případ Vrbětice pomáhá sledovanosti CNN Prima News, která v minulých týdnech překročila hranici jednoho procenta "share" (podíl na publiku).
K ročnímu výročí CNN Prima News jsem napsal glosu, která - ač sepsaná 19. dubna - se v Týdeníku Rozhlas objeví až 3. května.

DODATEK 20:00:Jak dnes uvedl Filip Rožánek na Lupě, nedělní Partie s Milošem Zemanem na CNN Prima News dosáhla podílu na publiku 9,86%.

x x x
Kronika koronaviru: U nás pokračuje průběžný, ale jen pozvolný, pokles nových případů (včera 2560).
Pandemie nyní udeřila na Indii, kde denní počet nakažených v absolutních číslech překonává všechna dosud dosažená maxima na celém světě.
I když denní přírůstky v Indii jsou vzhledem k počtu obyvatel zatím menší než v Turecku nebo Francii, je třeba vzít v úvahu, že v Indii se tolik netestuje, takže počet nemocných bude asi vyšší.
x x x
Včera vláda schválila mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, která budou regulovat náš život po 3. květnu.
Na vládním serveru mají podobu čtyř příloh: o školách, o maloobchodu, o testování ve školách a o ochraně dýchacích cest, tj. o nošení respirátorů a roušek.
Komplikovaný systém výjimek média ještě nestačila zpracovat, takže komplexních komentářů se dočkáme asi až v příštích dnech. Jak se dalo čekat, postižené obory a osoby se už ozvaly: "V opatřeních není už logika".
x x x
Google se dohodl s pěti českými vydavateli (Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N media), že jim bude platit za obsah v nové službě Zprávy Google.

K dohodě se nepřipojil například vydavatelský dům CNC Křetínského (Blesk, Aha!, Sport, E15) jehož zaměstnankyně Libuše Šmuclerová zveřejnila 21. dubna na webu Unie vydavatelů otevřený dopis "Obrana médií", který je jakýmsi antiGooglem, antiFacebookem, antiTwitterem, tedy kritikou platforem a sociálních sítí, které si "bezskrupulózně berou svobodu bez zodpovědnosti; řídí se jen svými cíli s tržně nastavenými algoritmy....

Jak upozorňuje kritická analýza Obrany médií z pera Jakuba Jetmara, dokument je také svým způsobem součástí PR hry o podobu regulace v rámci EU, o níž se nyní rozhoduje i v české legislativě.
Viz návrh novely autorského zákona, který jsem zmínil ve svém nedávném textu o proměnách mediální legislativy.

x x x
Málem jsem zapomněl na 23. dubna, kdy Evropská komise zveřejnila zprávu o auditu ve věci "fungování existujících řídících a kontrolních systémů pro zabránění konfliktu zájmů v České republice," podle níž premiér Babiš "nadále ovládá holding Agrofert a porušuje tak evropskou i českou legislativu ke střetu zájmů."
Blíže podrobná informace na iRozhlas.cz, podle níž k neobvyklé praxi - zveřejnění auditu - se Komise uchýlila kvůli veřejnému zájmu.
Stručně a názorně situaci vykládá GIF šířený na Twitteru.

| nahoru |

20. 4. 2021
Bellingcat splnil svůj slib a dnes zveřejnil zjištění o pohybu agentů GRU na území České republiky v roce 2014. Pro českého čtenáře uvedená fakta přežvýkal Respekt, Deník N, Seznam zprávy, idnes.cz a další.
x x x
Kronika koronaviru (kterou jsem minulý týden zanedbal): Počet nově nakažených slábne (cca 3000 denně), rovněž se uvolňují kovidová lůžka. Jenomže současný stav devět stovek těžkých případů na JIP byl ještě vloni v listopadu nebezpečným maximem, o jarních číslech ani nemluvě.
V nově zjištěných případech stále "vede" Turecko, stále stoupá Indie a naši klesající křivku předstihla Francie.
x x x
Jako přílohu Louče zveřejňuji úvahu o české mediální legislativě, kterou jsem napsal pro desetiročenku Médiáře.

| nahoru |

19. 4. 2021
titulní strany deníků 19.4.2021 Popsat reakci českých médií na aféru Vrbětice/Rusko by vyžadovalo sepsat samostatný rozsáhlý text.

Zatím mohu jen souhlasit s nezodpovězenými otázkami Ondřeje Šmigoly z Echo24 "Proč teď? Kauza Vrbětice přináší víc otázek než odpovědí", který - což oceňuji - Echo24 uvolnilo z placené zóny. (Dodatek 22.4. - uvolnění bylo jen dočasné.)
Na rozdíl od Deníku N, který souhrnnou informaci "O co jde v kauze Vrbětice, co víme o ruských agentech a jak Česko a svět zareagují" ponechává v placené zóně, i když jsou zde cenné odkazy na média, která postupně přidávala informace k suchým vládním prohlášením.

Mám na mysli především odkazy na Respekt se známými vazbami na BIS (verze o znehodnocení zásilky zbraní pro Ukrajinu), Seznam zprávy využívající rešerše a policejní zdroje (ruští agenti bránili dodávce zbraní do Sýrie a na Ukrajinu), lidovky.cz využívající ministerské dokumenty (odtajněný seznam munice ve Vrběticích) a iRozhlas.cz (svědectví právního zástupce firmy Imex Group Radka Ondruše)
V této souvislosti není bez zajímavosti odkaz Parlamentních listů na Babišovo vyjádření k firmě Imex z roku 2014 (velice kontroverzní firma, sklad nevybuchl náhodou).

Čím více informací o případu získávám, tím více mne udivuje přesvědčení českých politiků a médií, že jde o významnou aféru mezinárodního rozsahu. Podle mého názoru Vrbětice svět ani Evropu příliš nezajímají, jsou tu jiné starosti, zvláště Ukrajina, Etiopie, Gruzie.
Na webových stránkách zahraničních ministerstev jsem jedině u Velké Británie našel vyjádření ministra. Jinak je vše založeno na prohlášeních tiskových mluvčích a na slibech Rady EU o solidaritě, které podle Michaela Žantovského mají hodnotu ceny lístku na tramvaj (u tweetu MK je třeba kliknout na "další odpovědi", kde je odkaz na Žantovského). Nemluvě o Rusku, které okázale dává najevo, co si myslí o "myši, která řvala", a které konfliktu s Českem vyhradilo v televizi krátkou noticku až v druhé polovině večerních zpráv.

Možná, že celé to podivné aranžmá a uspěchané časování aféry mířilo hlavně směrem k domácí politice a k naivnímu amatérismu jejích představitelů, kteří v rámci předvolebních populistických a taktických tanečků byli ochotni nechat se manipulovat hradní klikou kolem stárnoucího monarchy (neboť jak Babiš, tak Hamáček vědí, že po nerozhodných volbách budou na něm záviset) a v souvislosti s tím se dopouštět i mezinárodně politických neopatrností.
Takže kdosi nám možná důrazně připomněl, kam patříme, a na co bychom si měli dát pozor. Počkám si na slibovaná další odhalení iniciativy Bellingcat, která prý pobyt ruských agentů v ČR také mapovala.

Závěrem mi nedá, abych neodkázal na článek z prosince 2014 s titulkem "Mezi muničními sklady běžně trénovaly závodní vozy." Co více si může potenciální záškodník přát.

P.S. Teď večer po vládní tiskovce se debatuje premiérův výrok, že útok agentů GRU byl útokem na soukromý majetek, nikoli "aktem státního terorismu."

x x x
Ivana Svobodová z Respektu dále pátrá, jak to bylo s policejní ochranou Hany Lipovské, v dalším článku uvádí, že poslanec SPD Radek Koten do akce prý namočil policejního prezidenta. Celý text je bohužel za paywallem.
x x x
Hanu Lipovskou jako "novodobou slečnu Urválkovou" představuje v rozsáhlé analýze ČT zveřejněné 12. dubna v Parlamentních listech Štěpán Kotrba.
Jak naznačuje titulek: "Dvořák zničil ČT? Naopak. Investor Kellner. Ale plivance Fridrichové, štvavý Wollner. Lipovská je mimo," Kotrba se zde zastává Dvořáka jako ředitele, a Lipovská je pro něj "štít pro balík mindráků zoufale neúspěšné političky" (Jany Bobošíkové).
Nenechme se však oklamat, po pochvale Dvořáka jako manažera následuje výčet jeho "flagrantního selhání" ve věci zpravodajství ČT. Jak je u Kotrby obvyklé, některá jeho tvrzení - i při respektování práva na odlišné vidění věcí - je občas třeba dělit dvěma.
x x x
Když už jsme u Parlamentních listů, chystají se svůj obsah zpoplatnit. Zde je ceník předplatného.
x x x
Média však nejsou jen politika. Televize Prima dnes rozjíždí svoji novou reality show s názvem Like House, v níž se utká ve vile sedm mladých influencerů, kterým televizní diváci budou nahlížet do jejich kuchyně, aby nakonec zvolili toho nejpopulárnějšího, který získá cenu půl milionu Kč.
Jak nedávno informoval Mediář, televize Nova bude čelit inovacím Primy na podzim angažováním Leoše Mareše a novou reality show Love Island

| nahoru |

17. 4. 2021
Dnes začnu odzadu.
Mediální událostí se stala dnes večer pětiminutová tisková konference premiéra a ministra vnitra (video zde), na níž Andrej Babiš oznámil, že existuje důvodné podezření z účasti ruských tajných služeb na výbuších muničních skladů ve Vrběticích, a Jan Hamáček ve funkci úřadujícího ministra zahraničí k tomu dodal, že česká vláda vyhošťuje 18 pracovníků ruského velvyslanectví.
Policie požádala o pomoc při pátrání po dvou mužích, kteří s pohybovali na území ČR s falešnými pasy v říjnu 2014. Shodou okolností jejich portréty jsou totožné se dvěma agenty zapletenými do aféry Skripal a novičok, kterým byli Anatolij Čepiga a Alexander Miškin.

Zatím je to jen důvodné podezření, žádný "smoking gun evidence". Pokud za takový důkaz nepokládáme, že oba agenti s falešnými jmény Boširov a Tabarov se pohybovali na území ČR v době výbuchu ve Vrběticích (říjen 2014).
Motiv tu však byl: dodávky zbraní do Ukrajiny, viz pokus o otravu bulharského zbrojaře Gebreva o rok později. Jsem zvědav na odpověď mid.ru, jehož mluvčí Zacharovová v první reakci tvrdila, že česká obvinění jsou jen "triky."

x x x
Dnes odpoledne dvě zpravodajské televize simultánně přenášely pohřeb britského prince Philipa z Westminsteru, zakomponovaný do "speciálů".
Shrnuto a podtrženo, televizní diváci si přišli na své. Prima CNN News začala dříve, měla více hostů. Zatímco ČT24 měla žolíka v komentování britského velvyslance Nicka Archera (CNN Prima News si ho vyzpovídala již dříve), CNN Prima News bodovala identifikacemi a titulky převzatými ze CNN.
DODATEK 19.4.: Podle tiskové zprávy Primy, speciál k pohřbu prince Philipa se stal zatím nejsledovanějším pořadem CNN Prima News - 233 000 diváků, share 9,70%)

Ovšem nejlépe na tom byli ti, kteří se podívali na webovou stránku BBC Prince Philip funeral: Plans, timings and TV coverage a pak se mohli lépe orientovat v lidech, kteří se závěrečného rozloučení zúčastnili.

x x x
Přestože se Louč snaží soustředit na zprávy z oblasti médií, politice se občas nemůže vyhnout. Proto zaznamenávám:
  • Vojtěch Filip dnes obhájil místo předsedy KSČM (měnila se jen místopředsedkyně Kateřina Konečná, která to zabalila už dříve).
  • Za nového ministra zahraničí byl vybrán dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek. Jmenován prezidentem bude až po víkendu.
    x x x
    Ve třináctičlenné Radě ČR pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) končí letos osmi členům mandát.
    Sněmovna minulý týden dvěma z nich (Novák KSČM, Mencl ODS) mandát prodloužila, a zároveň navolila čtyři nováčky: Milan Bouška ODS, Jiří Janeček ANO, Jiří Maceška ANO, Marta Smolíková Piráti.
    Zkrátka přišla ČSSD - žádný člen. Detailní informace viz Austův Mediář.
    x x x
    Stejný zdroj podrobně popsal vyústění soudního sporu, podle něhož členové RRTV odvolaní v dubnu 2003 po prohrané arbitráži ve věci televize Nova, mají nárok na ušlou mzdu, neboť jejich odvolání bylo údajně protiprávní. Náhrady se pohybují v sedmimístných částkách.
    x x x
    Přetrpěl jsem rozhovor DVTV s Hanou Lipovskou, členkou rady ČT, které bych se někdy rád zeptal, zda alespoň občas zhlédne pořady, které Česká televize na svých šesti programech vysílá, a jaký má na ně názor.
    Trochu mi vadí, že Martin Veselovský - a nejen on - akceptuje jednostrannou ne-li falešnou agendu nastolenou v Radě ČT Matochou a Lipovskou, podle níž hlavní úkolem Rady není hodnotit veřejnou službu ČT, ale šlapat na paty generálnímu řediteli za každou cenu, tedy i za cenu falešných obvinění a manipulací.
    Na druhé straně reportáž Ivany Svobodové, jakkoli byla ve věci objednání policejní ochrany objevná a díky za ní, dala Lipovské do ruky zbraň a argument v poněkud zavádějícím titulku "Kde se vzala policejní ochrana? Radní Lipovská oznámila, že má strach z ředitele ČT." Uvedená citace protokolu zmiňuje strach nikoli z ředitele, ale z "podnikatelského prostředí, ve kterém se pohybuje."
    x x x
    Dopis hradního kancléře Vratislava Mynáře, kterým reagoval na rozhodnutí disciplinární komise UEFA, budiž dalším důkazem katastrofální úrovně českého politického života.
    Pozornost zasluhuje zvláště věta reagující na rozhodnutí UEFA udělit za rasistické chování slávistickému útočníku Kúdelovi stopku na deset zápasů a Glenu Kamarovi, který Kúdelu později praštil pěstí, jen na tři utkání, což Mynář komentuje slovy:
    "Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu" a dodává "Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. (...) Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí."
    Jestliže někdo do této doby pochyboval o tom, zda jsme či nejsme u nás v Čechách až příliš tolerantní k rasismu, pak tenhle dopis, který v závěru popisuje prezidentovu "sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni", do světa vytroubil, že onu vysokou míru tolerance sdílejí i naši nejvyšší političtí představitelé.

    | nahoru |

    12. 4. 2021
    V pátek 9. a v sobotu 10. dubna se konal 42. sjezd ČSSD, ve 143leté historii sociálních demokratů první, který se konal online v kyberprostoru.
    Kdo má náladu a trpělivost a nervy na sledování hodin a hodin často planého řečnění, najde na facebooku videozáznamy jednání z pátku dopoledne, z pátku odpoledne a ze soboty.

    Předsedou ČSSD bude i nadále Jan Hamáček, který dostal 140 hlasů z 270ti.

    x x x
    Jeden z vyzyvatelů Jana Hamáčka ministr zahraničí Tomáš Petříček (ve volbě získal 95 hlasů) o dva dny později přišel o ministerské křeslo.
    Ovšem "škatule hejbejte se" předpovídané médii minulý týden, při nichž měl Petříčka nahradit Lubomír Zaorálek a Zaorálka starosta Náchoda Jan Birke, se nějak zadrhly.
    Zaorálek na MZV nenastoupil a Ministerstvo zahraničních věcí povede dočasně Hamáček.

    To vše v režii triumvirátu Hamáček-Babiš-Zeman, spíše v opačném pořadí, jak naznačil obsah rozhovoru Blesku s prezidentem.

    x x x
    Nedělní rozhovor s Milošem Zemanem se stal mediální událostí víkendu. Vera Renovica zde Zemanovi kladla i některé nepříjemné otázky, ten je však odpaloval se známou arogancí a polopravdami.
    Média si všímala výroků: "rozhodl jsem se přesunout se na vozík," "velkou část novinářů, pokládám za hyeny, nikdy jsem se tím netajil," "hodlám udělit Petrovi Kellnerovi k 28. říjnu Řád Bílého lva," bylo by však dobré, kdyby si rozhovoru všiml také Demagog.cz a prověřil Zemanovy polopravdy a nepravdy pronesené v rozhovoru (např. o vakcíně Sputnik V v Rakousku a Německu, o šedesáti zemích, kde se Sputnikem už očkuje - opravila Renovica na reálný počet dvacet, nebo o údajně protiprávním postupu ÚS a Pavla Rychetského v případě volebního zákona).

    Speciálně pro pochybné obvinění Pavla Rychetského si Zeman vyhradil zvláštní prostor ("dovolte mně teď dvě minuty a pak se vrátíme k té otázce"), čímž opět potvrdil, že jeho mstivost vylučuje jakýkoli náznak velkorysosti a nadhledu nad věcí.

    x x x
    Velká část argumentů ve veřejných i soukromých diskusích vychází z novinových titulků a perexů, které ne vždy věrně interpretují text a také nesdělují kontext. Takový byl i případ sobotní MF Dnes s titulní stranou "Raději Sputnik než čekat měsíce," s informací o 47 procentech lidí, kteří by se rádi nechali očkovat Sputnikem.
    Jenomže v článku se praví, že jde o lidi, kteří dosud nejsou proti koronaviru očkovaní a očkování chtějí" Je to tedy výsek populace, která ještě nebyla očkovaná, a která má o očkování zájem, nikoli populace celá včetně lidí očkování odmítajících.
    Kromě toho výzkum od stejné agentury nedávno zjistil, že "vakcíny neschválené EU nechceme."
    Ono totiž záleží na úhlu pohledu a také na položené otázce a někdy také na objednateli výzkumu.
    x x x

    Z téhož důvodu beru s rezervou volební modely agentury Kantar, které využívá často ČT.
    Jak uvádí agentura Kantar: "Volební model je matematický konstrukt, který by měl věrněji než samotné volební preference odrážet rozložení sil jednotlivých politických uskupení v době sběru dat." Na jiném místě se však dodává, že do výzkumu jsou zahrnuti lidé, kteří vědí, že půjdou k volbám, a kteří jsou v daném okamžiku pevně rozhodnuti, koho budou volit.

    Takže z modelu vypadávají nevoliči a nerozhodnutí, které vhodná mobilizační kampaň těsně před volbami může zaktivizovat neočekávaným směrem. Zemanovo znovuzvolení, ale i Trumpovo vítězství budiž názorným příkladem.

    x x x
    Kronika koronaviru: Dnešním dnem skončil nouzový stav trvající téměř nepřetržitě od 5. října loňského roku.
    Některé děti dnes sice šly poprvé po dlouhé době do školy, ale jinak přísná opatření (zákaz setkávání mimo rodinu) mají trvat ještě dva týdny. Pokles epidemie trvá, ale je pomalý. Kde jsou ty doby, kdy tisícovka nakažených denně byla katastrofou.
    Do čela žebříčku v počtu nových případů na počet obyvatel se dostává Turecko.
    x x x
    Reakce světových médií na smrt vévody z Edinburghu, prince Philipa ve věku 99 let, ukázala, jak je dnešní svět globalizován, Nebylo země - snad s výjimkou severní Koreje? - která by o úmrtí neinformovala.
    Na pohřeb přijede i princ Harry, ovšem jeho manželka Meghan zůstane v USA, údajně kvůli těhotenství. Nedávný rozhovor s Oprah Winfrey zapomenut?
    x x x
    U příležitosti 60. výročí Gagarinova letu do kosmu odkazuji na svůj starší text "Obama a Gagarin - dva citáty a vzpomínka", v němž polemizuji s člověkem, který si říkal politolog, ale s fakty někdy zacházel trochu ledabyle.
    x x x
    Závěrem námět pro Noru Fridrichovou. Přes sociální sítě jsem náhodou narazil na záznam pořadu ČST Videostop s Janem Rosákem z roku 1990, v němž účinkoval tehdejší poslanec OF ing. Miloš Zeman.
    Na žertovnou otázku o namlouvání tučňáků Zeman žertovně odpověděl bonmotem využívajícím satirický román Anatola France Ostrov tučňáků, do něhož umístil svoji parodickou odpověď s odkazem na citát z této knihy "kolem strany 40, vlevo dole." Na videu v 40:50 minutě záznamu.

    | nahoru |

    7. 4. 2021
    Dnes byl rušný den.

    Prezident Miloš Zeman dopoledne jmenoval nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, čtvrtého v průběhu jednoho roku (BTW Petr Arenberger je od května 2018 také člen Rady Českého rozhlasu).

    Při jmenování nového ministra prezident ve svém projevu zařadil odešlého ministra Jana Blatného (a také ředitelku SÚKLU) mezi lidi, kteří "škodí České republice a nesou spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají. Jenom za dnešek jich bylo asi 150" (Na detaily Zeman nehledí, 150 lidí naposledy zemřelo před týdnem v úterý 30. března).

    Novinky.cz to v klikbajtovém titulku sdělily stručně: "Kdo blokuje Sputnik, je zodpovědný za mrtvé, řekl Zeman Arenbergerovi při jmenování."
    Nicméně premiér Babiš krátce na to prohlásil: "Chci zdůraznit, že to není o Sputniku," a odvolání ministra Blatného vzal na sebe s tím, že prý se "rozcházeli v názorech" a "nemohli spolu fungovat."
    Což politolog Jiří Pehe na twitteru komentoval dosti nepolitologicky, že Babiš se stal "Zemanovou onucí."

    Důkaz, že jazyk veřejných vyjádření v poslední době zhrubl, svědčí i Zemanova poznámka na adresu novinářů odchycená CNN Prima News před zahájením přímého přenosu z Hradu. Kamera na jeho začátku byla obrácena do stropu, aby nebyl vidět příchod prezidenta. Když byl Miloš Zeman posazen do křesla, řekl: "Pozvěte hyeny!". Zachyceno ve zvuku.

    x x x
    Na sociálních sítích bylo živo také kvůli dnešnímu zasedání Rady České televize, na kterou se radní Hana Lipovská dostavila v přítomnosti policejní ochranky.
    Lipovská zde opět vybalila případ majetkové účasti ředitele ČT Petra Dvořáka ve společnosti GOPAS a.s., jejíž vazby (poskytování IT školení firmám - podrobnosti na Mediáři) na ČT jsou zanedbatelné. Stačí nahlédnout do databáze Hlídače státu.

    Matocha s Lipovskou se dnes dočkali dvou zklamání. Tím prvním bylo zjištění, že jejich nově zvolená dozorčí komise jim není ochotna dodávat na povel skandalizující informace o hospodaření ČT (případ Medea), což se hrubě nelíbilo Jiřímu Kratochvílovi a Xaverovi Veselému.
    Tím druhým bylo hodnocení zpravodajského kanálu ČT24, které v podání radního Romana Bradáče bylo překvapivě pozitivní.
    Kromě toho někteří členové Rady (například Martin Doktor, Tomáš Samek, o Jaroslavu Dědičovi a René Kühnovi ani nemluvě) se odmítají nechávat manipulovat Matochovými narychlo přijatými usneseními. Takže Matocha jakoby při řízení schůze hodil zpátečku a byl ochoten s oponenty vyjednávat.

    Záhadou je pro mne Pavel Kysilka, který v rozhovoru pro Echo24 na jedné straně o České televizi mluví s uznáním, ale excesy Hany Lipovské, které by měl jako ekonom se zkušenostmi z praxe velkých podniků korigovat, ho nechávají klidným, při konkrétním jednání buď mlčí nebo takticky manévruje.

    Nedělám si iluze. Stále je to klid před bouří, která nastane po nástupu čtyř nových členů Rady v květnu. Matocha umí vyčkávat a jeho chvíle ještě před volbami možná přijde. Postoje radních Váni a Kratochvíla, kteří si své znovuzvolení chtějí u poslanců zajistit účelovými protidvořákovskými útoky, jsou průhledné a trapné.

    x x x
    Sněmovně se dnes - dříve než se očekávalo - podařilo schválit ve třetím čtení novelu volebního zákona 247/1995 reagující na nález Ústavního soudu z letošního února.
    Dosavadní kvora pro koalice - 10, 15, 20 procent hlasů - se mění na 8 a 11 procent, d´Hondtovu metodu přepočítávání hlasů v prvním skrutiniu nahradí Imperialiho kvóta.
    Veškeré pokusy o umožnění českým občanům v cizině korespondenčně hlasovat ztroskotaly.
    x x x
    Kronika koronaviru: Pandemie mírně klesá (včera 5522 nových případů), nouzový stav se od 12. dubna už nebude prodlužovat.
    O tom, jak proběhne návrat dětí do škol, se ještě diskutuje. Ministr školství Plaga se postavil Babišovi ve věci maturit, má to prý také nahnuté, ale učitelé ho podporují.
    x x x
    Zemřel novinář a spisovatel Karel Pacner (85).
    V jeho pamětech "Život novináře aneb "To je ten, co byl na startu Američanů na Měsíc"" (Academia 2012) je možné se dočíst, jak se v roce 1990 privatizoval deník Mladá fronta (str. 312-315).
    Jak už to bývá u pamětníků obvyklé, občas s výpadky paměti a falešnými daty (například: "Ševčík přišel na to, že bychom se mohli privatizovat podle vzoru Zemědělských novin", přičemž zemědělky se naopak inspirovaly Mladou frontou).
    x x x
    V této souvislosti mě pobavil podcast Insider dvojice Michal Půr a Tomáš Jirsa s Michalem Voráčkem, spolumajitelem společnosti OurMedia publikující Parlamentní listy.
    Především tím, jak oba mladí muži nábožně naslouchali přifouklým historkám starého pardála o jeho účinkování v médiích 90. let a nebyli ochotni čelit Voráčkovu cynismu při samochvále žurnalistického braku Parlamentních listů (prý médium budoucnosti).
    Je fakt, že Voráček o mediálním trhu a především o jeho konzumentech stále něco ví, jenomže by si neměl plést historická data a zveličovat svoji roli tam, kde byl jen vedlejším hráčem.

    | nahoru |


    | starší aktuality | novější aktuality |

    CHRONOLOGICKÝ ARCHIV | TEMATICKÝ ARCHIV (do roku 2004)

    Copyright © Milan Šmíd

    NAVRCHOLU.cz