Aktuality Louče 368 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd | Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 9. 2022... | ARCHIV TÉMATA |
Výsledky komentoval Deník N titulkem: "Vítězové a poražení voleb: ANO zaútočilo na Senát, propadla ČSSD. Slavit mohou i populisté" a iRozhlas.cz glosou "11 nejzajímavějších momentů voleb: tři senátoři, úspěch SPD, propad levice a fenomén Birke." Filip Rožánek si všiml Volebních bizárků.
Poučné je také twitterové vlákno Patricka Zandla, který jako zastupitel malého města situaci možná vidí lépe a detailněji, než komentátoři v metropolích.
Zda současné zisky ANO v senátních volbách (sedmnáct postupujících do druhého kola) se budou kapitalizovat, rozhodne druhé kolo tento týden.
Stalo se už pravidlem, že data Českého statistického úřadu na serveru volby.cz redakce pohotově zpracovávají do interaktivních map - například na iDnes.cz nebo v Deníku N (detaily Prahy, Brna, Ostravy) nebo na denik.cz a hn.cz (s detaily osmi měst).
Protože sleduji i ruské zdroje, se zájmem pozoruji Putinovi snahu dokázat, že plnohodnotnou náhradou za Evropu a Západ bude pro Rusko asijský Východ. Také proto dostává v ruských médiích (a jejich národních filiálkách - viz např. český infokuryr.cz) tak velký prostor jednání Šanghajské organizace pro spolupráci SCO (The Shanghai Cooperation Organisation) nebo nedávné zasedání Východního ekonomického fóra ve Vladivostoku.
Přenos z plenárního zasedání fóra 7. září sice vypadá majestátně, jenomže když se podíváme blíže na jeho účastníky, zjistíme, že Putinovými partnery byli jen šéfové vlád Mongolska, Myanmaru a Arménie. Čínu zastupoval druhořadý politik, předseda Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Li Čan-šu. Z Indie, Vietnamu a Malajsie přišly zdvořilostní videopozdravy.
Ačkoliv se moderátor snažil zapojit do diskuse názory na události na Ukrajině, nikdo kromě Putina se k tématu nevyjádřil. Vše se odehrávalo v rovině neutrální chvály vzájemné hospodářské spolupráce.
Uvidíme, jak dopadne summit Šanghajské organizace pro spolupráci, který se má konat 15.-16. září v Samarkandu. Jak si Putin a Rusko stojí na asijské scéně, uvidíme na obsazení delegací a na přijatých dokumentech. Že by se tady Putin dočkal nějakého výslovného souhlasu s ruskou agresí proti Ukrajině, o tom dost pochybuji. Indie, Čína, dokonce i Kazachstán si udržují od ruského postoje rezervovaný odstup zahalený do obecných frází o míru a stabilitě.
Když přišla naftová krize roku 1973 a OPEC odřízl USA a některé západní země od ropy, jejíž cena náhle prudce vzrostla, začaly ve mně - také pod vlivem televizních záběrů ulic bez automobilů, front u benzinových pump a demonstrujících shromáždění - znovu hlodat pochybnosti. Neměl ten Marx přece jen pravdu, že vnitřní rozpory kapitalismu ho přivedou, když ne k záhubě, tak alespoň k úpadku? My jsme byli za vodou, v ropovodu Družba stále tekla ropa, čehož naše propaganda náležitě využívala.
Jak šel čas, moje pochybnosti o slabosti kapitalismu slábly a konečnou ránu z milosti jim dodala návštěva Itálie v roce 1976, kde jsme natáčeli pro Čedok cestopisný dokument, a kde jsem se setkal s prosperující a vzkvétající kapitalistickou společností, která - na rozdíl od nás - v pětileté pauze mého cestování na Západ učinila znatelný pokrok v životní úrovni. Od té doby jsem pochopil, že nikoli socialismus, ale kapitalismus (mám na mysli ten liberální se sociálně tržní ekonomikou) je společenským zřízením, které své nedostatky dokáže lépe opravovat.
Jestliže dnes opakovaně slyším z ruských zdrojů temné předpovědi naší budoucnosti, vždy vzpomenu na léta 1973-4 a na propagandu, které jsem byl kdysi vystaven já, a dnes ji konzumují ruští čtenáři, posluchači a diváci.