Aktuality Louče 369 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd |
Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-31. 10. 2022... | ARCHIV TÉMATA |
Například bych klidně oželel rozhovor Marie Bastlové z 18. října s Ladislavem Vrábelem, organizátorem demonstrací na Václavském náměstí, který vyvolal na sociálních sítích vlnu nenávisti proti redaktorce.
Nevím, proč mají seriózní média dělat popularitu demagogům, kteří se snaží svézt na vlně nespokojenosti s poměry. I kdyby byl Vrabel schopen přivést na Václavák další stovku tisíc lidí, stále bude reprezentantem menšinového, ne-li marginálního vzorku populace, což neospravedlňuje transport jeho názorů ze sociálních sítí do médií.
Nehledě na to, že vedení rozhovoru směrem ke konfrontaci za každou cenu bylo kontraproduktivní pro záměr, kterým redakce ospravedlnila jeho vznik, tj. představit Vrabela veřejnosti jako nezodpovědného populistu útočícího na současný systém politické demokracie. U části diváků a posluchačů se tak Vrabel dostal do pozice člověka, kterému média ubližují.
Ten rozhovor vůbec neměl být. Vrabelovo místo budiž na sociálních sítích a na Raptor TV, jejichž sledovanost se pohybuje jen v pětimístných číslech a naprostou většinu lidí nezajímá.
Uvidíme, jak dopadne ohlášená demonstrace na Václavském náměstí, když její organizátoři se nemohou dohodnout, kdo a jak tady bude za pár dnů 28. října vystupovat.
Jednou takovou událostí je rozhodnutí americké vlády ze 7. října rozšiřující embargo na vývoz mikročipů do Číny. Už srpnový Chip and Science Act podporující soběstačnost Ameriky ve výrobě mikroprocesorů stanovil limity na vývoz nejvýkonnějších čipů. Nyní však americká vláda k tomu přidala celou řadu opatření včetně zákazu vývozu technologie pro výrobu čipů; dokonce přikázala, aby americké firmy, které se zde na výrobě čipů podílejí, se okamžitě z Číny stáhly.
Uvedené akce, při nichž si Evropa a Západ uvědomily, že globalizace bývá sice obchodně výhodná, ale má své bezpečnostní limity, a že jsme na prahu dlouhého soupeření politických a civilizačních konceptů, jsou podle mého názoru neméně důležité a dlouhodobě významnější, než počet zničených ruských tanků na Ukrajině.
Neboť v tomto soupeření nemající daleko ke studené válce jsou naší silnou zbraní věda a technologická převaha, plynoucí z povahy demokratické společnosti, jejíž svoboda dává prostor lidské kreativitě a tvůrčím iniciativám.