Aktuality Louče 382 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd | Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 11. 2023... | ARCHIV TÉMATA |
Odboráři - ti z průmyslu i ti ze školství - se snažili přiživit na odkazu známé generální stávky 27. listopadu 1989, nicméně srovnání těchto stávek a protestů spíše vyvolával pocit trapnosti, zvláště když člověk poslouchal projevy některých řečníků.
Na Facebooku jsem se setkal s názorem, že po chcimírech se objevili Středulovi "chciprachové." Ne, že bych souhlasil s touto prvoplánovou nálepkou, ale když jsem si přečetl prohlášení účastníků demonstrace "Za lepší budoucnost ČR," tak jsem tam našel samé "chceme" a žádné "uděláme".
Jak to bude s protestujícími lékaři, kteří od prosince nechtějí sloužit přesčasové hodiny, uvidíme příští týden.
V té diskusi mne zaujalo, když onen muž s proruskými názory označující Ukrajince za fašisty se zmínil o oděském masakru. Pochopil jsem, že je nabrífován tímto či jiným podobným propagandistickým videem. Při tom na internetu je možné se dobrat podrobných analýz a očitých svědectví, jak došlo k této politováníhodné události, při níž se střetli extrémisté z obou stran posílení fotbalovými rowdies na "majdanské" straně, události, která začala tím, že proruský "antimajdan" se rozhodl zblokovat pochod městem nacionalistických fotbalových fanoušků. Násilí z majdanské strany vedoucí až k tragickému požáru se prý vystupňovalo zvláště poté, co se ze strany antimajdanu začalo střílet. To násilí je samozřejmě třeba odsoudit, ale je tohle důkaz, že celá Ukrajina je fašistická?
Vůbec si myslím, že tohle výročí dnes už zajímá hlavně ty, co to na vlastní kůži zažili, a mohou se tak při poslechu vzpomínek vrátit do svého mládí. Takové byly i dva podcasty dvojice Dobrovský/Šídlo: Jak šly zbité studentky v listopadu 1989 za premiérem s pokračováním, v němž vzpomíná také Václav Bartuška. Oba tyto podcasty mohu svým současníkům doporučit. Určitě jsou zábavnější, než ten náš.
Tak například: není pravda, že Karel Kryl s Karlem Gottem zazpívali Václaváku v den generální stávky 27. listopadu. Ten balkon s oběma zpěváky se konal až 4. prosince, když se protestovalo proti Adamcovu návrhu na složení nové federální vlády.
Rovněž není pravda, že ve čtvrtek 23. listopadu odletěl Ladislav Adamec do Moskvy, kde se chtěl poradit s Michailem Gorbačovem. Do Moskvy byl vyslán jeho emisar Václav Soukup. Blíže viz Oskar Krejčí: Sametová revoluce.
Událo se v médiích v poslední době (a na Louči zaznamenáno až dodatečně):
Týdeník Respekt změnil 1. listopadu majitele a odstěhoval se z Karlína do Lucerny.
Jenomže, jak praví jedna z rubrik Louče: Koho to dnes ještě zajímá?
pohřbu svátku.
Vydavatelem je nově založená akciová společnost Respekt Media a.s., v níž si akcie rozdělili slovenský Denník N, Nadace Independent Press (český Deník N), Aegis Holding (nadace slovenského podnikatele László Szigetiho) a redaktoři Respektu v čele s šéfredaktorem Erikem Taberym.
Pod heslem "samostatný Respekt " vyhlásila redakce crowdfunding s cílem vybrat 5 milionů Kč. Uvidíme 30. listopadu, zda se jí to povede.
O této události jsem sepsal text, který na Louč přidám, až ho zveřejní Mediažurnál.
Z řady témat vybírám: jak a proč Čestmír Strakatý opustil Reflex a dnes vydělává slušné peníze, kolik lidí v Česku se za měsíc podívá na YouTube (3,7 milionu), proč nebude mít Prima sportovní kanál, jak se využívá umělá inteligence, a jak se bojuje proti fejkům, které je schopna AI produkovat atd.
Velkou část seznamu kandidátů tvoří vykopávky historie českých médií posledních třiceti let. Za všechny uvádím: Jiří Balvín, Jiří Baumruk, Jan Mrzena, Martin Bezouška, Antonín Dekoj, Martin Vadas, Vlastimil Venclík, Čestmír Kopecký, Michael Žantovský, Jefim Fištejn. Nějaké přilepšení k důchodu by asi bodlo.
Pro později narozené - kdysi existovala ve Sněmovně nechvalně známá Stálá komise pro sdělovací prostředky ovládána smluvní opozicí a a později politickými stranami jako páka politického vlivu na - především vysílací - média. Ta komise vznikla v dubnu 1993, když se zjistilo, že po delimitaci ministerstev při vzniku ČR chyběl ve státní správě orgán formulující mediální politiku.
Zmíněná stálá komise zanikla v roce 2010, když nově zvolená Sněmovna ji už neustavila. V té době zde totiž fungoval Volební výbor, vytvořený v únoru 2001 po známé televizní krizi. Vznikl speciálně pro výběr lidí do mediálních rad, ale později převzal mediální agendu (projednávání výročních zpráv médií veřejné služby apod.) Takže dnes už ne volební, ale mediální, na složení se však nic nemění.