Aktuality Louče 387 |
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd | Louč v mezích časových kapacit a finančních možností sleduje
ceskenoviny.cz, denikn.cz, irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz, novinky.cz, www.e15.cz, respekt.cz, Echo24.cz, info.cz, voxpot.cz a další zdroje... O médiích a internetu se nechává informovat z webů www.mediar.cz, www.mediaguru.cz, www.lupa.cz, www.digizone.cz, www.radiotv.cz, www.mam.cz, www.mediahub.cz, www.parabola.cz, https://www.televizniweb.cz, satcentrum.com, www.medialne.sk, www.strategie.sk, www.mediainfo.cz (Newton), včetně odkazů z www.fekar.cz/media. |
NA OKRAJ DNÍ 1.-30. 4. 2024... | ARCHIV TÉMATA |
Exministr Ministr Kalousek se nechal slyšet: "Českých ovocnářů je mi upřímně líto. Opravdu se s nimi ale máme finančně podílet na jejich ztrátě? (...) Kapitalizace zisků a socializace ztrát je mix, který se mi nelíbí."
Hlídač státu Michal Bláha dodává: "Máme v ČR spoustu průmyslu závislého na počasí a není příliš mnoho důvodů, proč některé podporovat z veřejných prostředků a některé ne (...) dosavadní špatný princip socializace ztrát a kapitalizace zisků je možné nastavit jinak (překlenovací půjčky namísto dotací, motivace ke změně pěstovaných plodin, podpora preventivních opatření)."
Jenomže tato společnost se ani po třech desetiletích kapitalismu neodnaučila být nároková. Nepřivedla lidi k osobní odpovědnosti a schopnosti nést rizika, která k životu a k podnikání nerozlučně patří. Všeobecně se pokládá za normální a správné dávat státu co nejméně, ale chtít od něj co nejvíce.
Ten se už řadu let pohybuje v mínusu (vloni 23 miliard Kč) a tento mínus bude s demografickým vývojem narůstat, pokud se něco neudělá s prvním pilířem, tj. sníží se růstová procenta a přizpůsobí věk odchodu do důchodu demografickým datům.
Postoj ANO k návrhům vlády mi připomíná komunistická hesla ze třicátých let "ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy." V našem případě "žádné zvyšování hranice odchodu do důchodu, žádné snižování penzí".
Když se ale podíváme blíže, o co vlastně jde, tak zjistíme, že o postupném zvyšování věku pro odchod do důchodu se rozhodlo už v roce 1996, že limit 65 let byl stanoven v roce 2016, a že potrvá ještě šest let, než se této hranice dosáhne. Letos jsme na hranici 64 let.
Kromě toho není pravda, že od roku 2026 se budou důchody snižovat. Naopak, i nadále porostou, jenomže ten stále relativně významný růst - jak uvedl včera Vladimír Bezděk v ČT 24: "bude snížen zhruba o nějakých 150-180 korun ročně dle tohohle návrhu."
Z tohoto pohledu se navrhovaná důchodová reforma, přesněji řečeno parametrické změny penzijního systému, vlastně vůbec nedotkne voličů, kteří budou volit v příštím roce, a kterým se ANO podbízí. (Viz Vladimír Bezděk ve včerejší debatě na ČT 24, z níž Aleš Juchelka nevyšel příliš jako vítěz.)
Hlavním cílem Andreje Babiše a hnutí ANO je nasadit před volbami psí hlavu současné vládě a obhájit svůj bojkot nereálnými návrhy na zapojení druhého pilíře.
Ekonom Petr Janský, člen NERV, v debatě na CNN Prima News 28. března k tomu řekl: "pojďme se o něm bavit, ale pojďme se bavit o něm potom, co upravíme, zlepšíme, schválíme ten současný první a třetí pilíř," protože nějaké rychlé zavedení funkčního a bezpečného penzijního fondu je v současné politické situaci do voleb podle něj "málo pravděpodobné."
V noci ze soboty 13. dubna na neděli 14. dubna Írán podnikl odvetný útok, když proti Izraeli vypustil více než tři stovky střel, z toho 170-185 dronů, 30 raket s plochou dráhou letu a 110-120 balistických střel. Izrael čelil útoku společně s USA, Velkou Británií a Francií, ale také s Jordánskem. Jejich protivzdušná obrana dokázala 99 procent střel zneškodnit, většinu ještě mimo území Izraele.
Irena Kalhousová to komentovala na síti X/Twitter: „Hamásu se tak zjevně nepodařilo rozbít již dlouho formující se koalici sunnitských zemí na BV s Izraelem (…) To je strategicky významný posun, který vysílá jasnou zprávu…“
Že ten „neškodný ohňostroj“ nemusí být tak zcela neškodný, o tom debatovali Ondřej Houska s Michael Půrem v jejich pravidelném podcastu Bruselský diktát, v němž Půr vyslovil obavu nejen z „šílenejch ajatoláhů,“ ale také z „šílence“ Benjamina Netanjahua jednajícího „zjevně v rámci zachování svého politického i jinýho života.“
Nemyslím si, že to byl Petr Fiala, jemuž magazin American Purpose s předsedou redakční rady Francisem Fukuyamou zveřejnil komentář o Ukrajině, komu se podařilo přesvědčit republikánského předsedu Sněmovny reprezentantů Mika Johnsona, aby dal hlasovat o vojenské pomoci Ukrajině a taky Izraeli a indo-pacifickému regionu. Hlasovat se má ještě tento týden.
Jak mám rád a vážím si Michala Kubala, myslím, že to ve speciálu ČT24 s možností vlivu Fialy na americkou politiku trochu přeháněl, až jeho výroky o mimořádnosti návštěvy museli krotit pozvaní hosté.
Jenomže sebeserióznější průzkum jen těžko zjistí reakce nevoličů, kteří přece jen přijdou volit a rozhodují se na poslední chvíli. Právě tito nevoliči/voliči, o jejichž přítomnosti svědčí nadprůměrná volební účast druhého kola 61,14 % (první kolo 51.91 %) pomohli do křesla Pellegrinimu, podobně jako čeští nevoliči/voliči v druhém kole prezidentských voleb 2018 (1. kolo 61,92 %, 2. kolo 66,60 %) potopili Jiřího Drahoše a dopřáli Miloš Zemanovi druhý prezidentský termín.
Komentování slovenských výsledků se neobešlo bez hysterických reakcí na obou stranách, umocněných některými titulky v médiích. Mám na mysli jak výroky některých českých poslanců, tak reakce vítězné strany.
Z vystoupení premiéra Fica, odkazujícího na zahraniční centrály, které prý financovaly a organizovaly kandidaturu Ivana Korčoka, na mne opět, jako před půl rokem "dýchl fašismus."
Některá setkání na kandidátkách jsou skutečně pozoruhodná - komunistka Kateřina Konečná a tržní komsomolec Petr Mach. Jan Vávra to v rozhlase pojmenoval: "Krajní levice a pravice se potkaly."
Sešli se tam dva exprezidenti, Miloš Zeman krátce po propuštění z nemocnice. Veteráni sociálních sítí z fotek galerie Blesku usoudili, že profesor Klaus se tady příliš nepohodl s Andrejem Babišem. Nechyběla ani Helenka Vondráčková.
"Pokud by někdo z Vás měl zájem web převzít a provozovat dál, ozvěte se mi na redakční web st.blaha@gmail.com, existuje několik praktických možností, jak to udělat. Pokud se sejde více zájemců, budu samozřejmě preferovat ty spřízněnější a štědřejší duše."
Vzhledem k tomu, že outsidermedia.cz navštěvuje denně tisíc čtenářů, není to špatná nabídka. Ovšem jen pro toho, kdo bude "spřízněný."
Dobře to vystihl Pavel Kasík na Seznam zprávy, když napsal: "V situaci, kdy důvěra v média klesá, polarizace stoupá a nesmysly se šíří celý rok, už apríl trochu hapruje (...) může napáchat škody a dále snížit důvěryhodnost novinářů."
Komentáře tvrdí, že rozhodnou hlasy, které volily Harabína a také hlasy maďarské menšiny. Když předseda Maďarské aliance Krisztián Forró podpořil Pellegriniho, hungarista a politik Rudolf Chmel to okomentoval slovy: "Nevedel som, že je to také ľahké, najmä však lacné, kúpiť si hrdého maďarského voliča na rínku, že tak rýchlo a pod cenu dokáže vymeniť život v demokracii za 30 strieborných!"
V Gaze 1. dubna v noci zahynulo sedm příslušníků humanitární organizace organizace World Central Kitchen (WCK) při ostřelování izraelskou armádnou. Prý omylem.
Na Ukrajině pokračuje vzájemné ničení civilních infrastruktur - Rusové cílí na energetiku, Ukrajinci na rafinerie. Protiletecké obrany nestíhají, nějaká ta raketa či dron vždycky proniknou. Ruská armáda v Doněcku mírně postupuje, válečná nálada na Ukrajině klesá.
A tak se aprílovému tématu letos věnoval jen bulvár Aha! a Blesk, navíc jen historickým výčtem aprílů jiných institucí.
Také já jsem zalistoval v archivu Louče, která zaznamenala některé aprílové žerty z let 2007, 2011, 2012, 2014 a 2017
Warner TV se včera večer uvedl dvěma filmovými hity - 2001:Vesmírná Odyssea (1968) a nesestříhanou verzí sci-fi trháku Blade Runner (1982/2007). Jeho laciný dabing jako by mě vrátil do videopůjčoven kazet VHS v devadesátkách.
Včerejší průzkum agentury FOCUS oznámil volební preference v obráceném poměru: Pellegrini 50,8 %, Korčok 49,2 %.
Závěrečný televizní duel se odehrál v televizi Markíza, ve formě podcastu dostupný zde.
Raketový útok na schůzku iránských generálů v Damašku je další eskalací konfliktu na Blízkém Východě. Jaká bude íránská odpověď??
Často si teď připomínám jednu analýzu konfliktu na Ukrajině, kterou jsem před rokem přeložil a umístil do čtenářského deníčku, a která končí předpovědí: nebude vítězů, jen poražených.