Aktuality Louče
341
|
zpět na Louč - komentuje svět žurnalistiky a médií © Milan Šmíd
|
Louč sbírá informace z webů
http://www.ceskenoviny.cz,
www.idnes.cz,
www.lidovky.cz,
www.ihned.cz,
www.denik.cz,
irozhlas.cz,
Echo24.cz,
www.e15.cz,
novinky.cz, a další zdroje...
O médiích a internetu se nechává informovat z webů
www.mediar.cz,
www.mediaguru.cz,
www.ceskamedia.cz,
www.digizone.cz,
www.lupa.cz,
duspiva.blogspot.com,
www.mediainfo.cz (Newton),
www.radiotv.cz,
www.mam.cz,
www.istrategie.cz,
marketingsales.cz,
www.mediahub.cz,
www.parabola.cz,
www.medialne.sk,
www.strategie.sk, včetně odkazů z www.fekar.cz/media.
Britská média sleduje přes www.guardian.co.uk/media, německá média přes www.djw.de, data o francouzských médiích čerpá z www.strategies.fr, informace o evropské žurnalistice získává z www.ejc.nl, nebo z EJO - European Journalism Observatory, etické kodexy hledá přes ethicnet.uta.fi a nejrůznější audiovizuální statistiky na European Audiovisual Observatory
|
29. 6. 2020
"Kundera zavraždil Horákovou" - až do takových absurdit (naštěstí nikoli vážně míněných) vyústily debaty na sociálních sítích minulého týdne, které se točily kolem vzpomínek na 70. výročí popravy Milady Horákové a publikace životopisné knihy Jana Nováka "Kundera - Český život a doba."
x x x
Řadu oficiálních akcí připomínající 70 let od justiční vraždy Milady Horákové zastínila výzva "Zavražděna komunisty", pod níž je podepsán Michal Gregorini z občanského sdružení Dekomunizace, Leoš Válka z DOXu a eventová agentura MVP. Připojila se k ní četná oficiální místa, například Univerzita Karlova vyvěšením velkoplošných plakátů na svých budovách a také pražský magistrát, který výročí připomínal audiosestřihem z procesu v pražském metru a při zvuku sirén.
Když vedení Filosofické fakulty odmítlo plakát s nápisem "zavražděna komunisty" na budovu vyvěsit, vyvolalo to četné debaty, obdobné té, kterou rozpoutal na Facebooku Marek Wollner, jenž se tady střetl s názory vedení FFUK a některých historiků.
Erik Best v této souvislosti ironicky komentoval český postoj k otázce kolektivní viny národa.
Širší odpovědnost celého národa svým způsobem připomněl také Martin Groman v Deníku N, když napsal, že: "je možná vhodná chvíle se ptát, jestli nám stačí tragický příběh o vraždě nevinné ženy, nebo za ním budeme hledat i něco víc pro naši současnost. Případ Horáková totiž klade nepříjemné otázky po společenské vině a pasivitě."
Občanské sdružení Dekomunizace založili antikomunisticky naladění výtvarníci, kteří se v roce 2005 rozhodli reagovat na sílící preference KSČM kampaní "Trikem proti komunismu". Ještě v roce 2006 následovaly akce: videoklipy "Rozhodnete to aneb Jít volit je sexy", které ČT odmítla vysílat, a koncert "1. máj bez komunistů" na Letné. Oblečení sochy Jana Žižky na Vítkově do trika "Nechci mít na triku další totalitu" vyvolalo pozornost v březnu 2013. Zakladatel Dekomunizace grafik a designer Michal Gregorini stál i za akcí Miloše do koše v lednu 2018 a dalšími guerillovými akcemi. Tričko s nápisem "Zabij komunistu, posílíš mír" se před patnácti lety stalo předmětem žaloby.
x x x
Neméně vášnivou debatu vyvolala Novákova kniha o Milanu Kunderovi, o níž první informoval Respekt již před dvěma týdny 14. června v rozhovoru s autorem "O Kunderově udání nemám žádné pochybnosti."
V rychlém sledu následovaly četné další rozhovory s Novákem:
22. června v DVTV (Kundera byl manipulátor, lže o svém životě, má na svědomí udání lidí, říká Novák),
23. června v Deníku N (Kundera byl vzor morálního relativismu),
24. června v Echo 24 (Hodně lidem hrozí, že přijdou o iluze),
26. června v magazinu "Pátek Lidových novin" (Kunderovy mystifikace),
29. června na iRozhlas (Sešrotoval všechny své poznámky. Musel jsem se obrátit na odposlechy StB).
Na tuto Novákovu kanonádu odpověděli mj.
Petr Fischer v Salonu deníku Právo (Kunderův prokurátor),
Petr Zídek v LN i na DVTV,
Oldřich Slačálek v a2larm.cz (Zločinná Státní bezpečnost a její věrný spolupracovník Jan Novák).
Pavel Kosatík odmítl knihu recenzovat a tázal se, proč musí mít "černobílý hnojomet 900 stran." Kosatíkovo odmítnutí blíže komentuje Ondřej Konrád na ČRo Plus.
x x x
Kronika koronvaviru: od 1. července se ruší plošné omezení otevírací doby provozoven stravovacích služeb (restaurací, barů, diskoték apod.) a většina republiky sundá roušky. Roušky se povinně budou nosit jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních a v Praze v metru. Omezení zůstane jen v některých ohniscích v Moravskoslezském kraji.
Denní počet nakažených se zvedl a 28. června překročil hranici tří stovek.
Některé detaily viz záznam nedělní tiskovky MZ ČR 29. června.
24. 6. 2020
Obrazovky byly několik dnů plné vody. Déšť, který začal v posledním květnovém týdnu, kdy přívalové deště postihly jen některé lokality, v červnu vytrval a vyvrcholil víkendovými záplavami (20-21.června), které měly i lidské oběti, neopatrné vodáky.
x x x
Na politické scéně vyvolalo rozruch usnesení Evropského parlamentu o potenciálním střetu zájmů našeho premiéra z 19. června. Tato munice proti Babišovi vydržela opozici jen několik dnů. Usnesení europarlamentu sice dává různá doporučení, ale kdo ví, zda a kdy se české orgány a Komise jimi budou řídit.
x x x
Parlament se hádal o novele zákona o státního rozpočtu, kterou vláda chce od parlamentu získat souhlas s půlbilionovým deficitem. Vládní koalici neprošlo 23. června zkrácené jednání, novela půjde do druhého a třetího čtení.
Nejsa podnikatel ani OSVČ, příliš nesleduji debaty o tom, zda vláda pomáhá či nepomáhá, zda včas a rychle apod., i když se to dosti podrobně v médiích probírá.
x x x
Události kolem Rady ČT nabírají spád. Nová radní Hana Lipovská vyslala včera přes Facebook poselství: nulový bonus pro generálního ředitele Petra Dvořáka za výsledky roku 2019.
Jiří Svoboda se okamžitě Dvořáka zastal.
Dnes na zasedání Rady ČT se rozjela show, ke sledování ve zvuku nebo v online zpravodajství Filipa Rožánka.
Roli bezvýhradného zastánce ředitele Dvořáka si přisvojil Zdeněk Šarapatka, do čela protidvořákovské útočné vozby se postavil Pavel Matocha se sekundanty Hanou Lipovskou a Romanem Bradáčem.
Úspěch jejich útoku byl jen částečný: Petr Dvořák nedostane za rok 2019 bonus v plné výši, ale jen ve dvou třetinách, což stále hravě překoná milionovou částku. Tento kompromisní návrh podal René Kühn, který byl následně zvolen předsedou Rady ČT jako člověk středu. Protidvořákovskou muziku zde bude tvrdit místopředseda Pavel Matocha, který by měl být vyvažován druhým místopředsedou Danielem Váňou.
Že jde o politiku a snahu odrovnat Dvořáka držícího ochranou ruku nad novinářským týmem zpravodajství a publicistiky ČT za každou cenu, i když se ta snaha navenek tváří jako starost o hospodaření s veřejnými prostředky, svědčí fakt, že žádný z diskutujících si nepoložil otázku, kolik programové muziky je možné za daný peníz vyprodukovat.
Což jest pikantní zvláště v okamžiku, když hlavní večerní program na ČT1 posledních dnů tvoří prastaré reprízy filmů Marie Poledňákové (1982) a seriál Chalupáři (1975).
x x x
V parlamentu dnes proběhl výběr kandidátů pro doplnění dvou chybějících členů Rady Českého rozhlasu. Ze slyšení ve volebním výboru vyšla šestice kandidátů, v níž kuchař Vodochodský dostal přednost před osvědčenou expředsedkyní Hanou Dohnálkou. Zbývajících pět kandidátů: Ondřej Matouš, René Levínský, Josef Nerušil, exposlankyně Nina Nováková a historik Jaroslav Šebek
x x x
Reflex se "vyznamenal" titulní stránkou spojující hnutí Black Lives Matter s Hitlerovou vizáží. Bylo to nejen trapné, ale také hloupé a negramotné, čehož si všimla zahraniční média, která na rozdíl od provinčních českých editorů vědí, že Black Lives Matter je v podstatě normální široce založená občanská iniciativa, byť má některé extremistické výhonky.
O nevkusných cover obrázcích Reflexu jsem kdysi napsal glosu Prasečí rypák aneb Kde jsou hranice?
x x x
Americkému prezidentovi Trumpovi nevyšla předvolební kampaň restartovaná po koronavirové pauze ve městě Tulsa. Vytrolili ho jeho odpůrci, kteří přes internet zablokovali místa v hale a pak nepřišli, takže hala byla poloprázdná. Záběry skleslého a unaveného Trumpa oběhly Ameriku.
Kromě toho mu jeho bývalý bezpečnostní poradce John R. Bolton mydlí schody knihou "Místnost, kde se to stalo", v níž popisuje své zkušenosti s chaotickým rozhodováním prezidenta.
x x x
V Moskvě se dnes konala "náhradní" vojenská přehlídka k 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem, když ta původně plánovaná na 9. květen se nemohla kvůli koronaviru uskutečnit. Na Rudém náměstí pochodovali také vojáci ze spřátelených zemí (republiky bývalého Sovětského svazu, Mongolsko, Čína, ale také Srbsko).
18. 6. 2020
Česká Nadace OSF (Open Society Fund - ano, kdysi napojená na Sorosovu Open Society Foundation, ovšem od roku 2012 samostatná a závislá na vlastních zdrojích) včera předávala každoroční Novinářské ceny.
Vítězové i devadesátiminutový záznam k dispozici na webu.
Letos poprvé se v rámci jednoho večera vyhlašovali rovněž vítězové Ceny Karla Havlíčka Borovského a Novinářské křepelky udělované Českým literárním fondem.
V prvním případě se laureátem stal redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska, křepelkou ve věku do 33 let Lukáš Valášek. Oba ze stáje mediálního domu Economia.
Zaujalo mě, že známý mladý občanský aktivista Jakub Čech z Prostějova se stal nejen studentem práv, ale také novinářem. V kategorii Cena za regionální žurnalistiku zvítězil jeho příspěvek Továrna na řidičáky.
x x x
Výsledky soutěže Ondřej Fér (manipulatori.cz) komentoval na Twitteru slovy:
"Pojďme si to shrnout. Novinářské ceny byly v zásadě uděleny za práci na tématech, která do veřejného prostoru dávno uvedla malá média jako @DReferendum nebo @Voxpot, @hlidacipes_org a @NEOVLIVNICZ. Na ně žádné ceny nezbyly. Tak bych jim chtěl aspoň poděkovat.".
Díky jeho tweetu, který získal téměř tři stovky lajků, jsem objevil voxpot.cz.
Web novinarskacena.cz by potřeboval aktualizaci. Některá data na něm zamrzla v roce 2018.
Kdysi jsem tu také účinkoval jako porotce.
x x x
Dva ředitelé: Petr Dvořák za ČT a René Zavoral za ČRo pohovořili dnes dopoledne na ČT24 o průzkumu na téma rozhlasový a televizní poplatek a také o finanční situaci médií veřejné služby.
x x x
Na Wikipedii vzniklo nedávno heslo se seznamem odstraněných pomníků v souvislosti s protesty proti rasismu pro smrti George Floyda.
Seznam se během dvou týdnů rozrostl do úctyhodné délky; registruje přes osmdesát soch a památníků v USA i jinde, proti kterým se obrátil hněv protestujícího davu.
Tato ikonoklastie se promítla u nás do posprejování pomníku Winstona Churchilla.
K činu se na webu a2larm.cz přihlásily dvě anonymní osoby, které ve svém prohlášení sečetly Churchillovy hříchy (hladomor v Bengálsku, detenční tábory v Keni apod.) a prohlásily ho za rasistu. Jejich odkaz na myšlenkový experiment s holokaustem pokládam za nevkusný a mimo mísu.
Když jsem si přečetl: "Jsme unavené a frustrované z života ve světě, ve kterém vládnou nespravedlivé pořádky (...) Nechceme se nadále tvářit, že žijeme v nejlepším z možných světů. Společnost se musí proměnit...", padla na mě tíseň, neboť jsem si vzpomněl na všechny ty mladé nadšence z 20. století, kteří své osobní frustrace ventilovali do negace možných světů a nechali se obloudit budováním utopie spravedlivých zítřků. Jak to dopadlo, dobře víme.
x x x
Hrdinou médií minulého týdne se stal předseda Senátu Miloš Vystrčil po emotivně laděné tiskové konferenci z 9. června, na níž oznámil, že přes nejrůznější varování navštíví Tchaj-wan, protože odmítá počítat groše a hájí principy.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček se v pořadu OVM od Vystrčilova postoje mírně distancoval: "Cestu doporučit nemohu, ale není v mých pravomocích ji nějak zakazovat."
Na iRozhlas.cz pak připustil, že komunikace čínské ambasády "není úplně standardní."
x x x
Kronika koronaviru: Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo semafor bezpečných zemí. Ministerstvo zahraničních věcí pak k tomu nabízí Mapu cestovatele, která semafor specifikuje z hlediska pravidel cílové země.
8. 6. 2020
V pátek 5. června česká média komentovala tyto události:
Kauza "ricin v kufříku ruského diplomata" vyústila ve vyhoštění dvou ruských diplomatů, z nichž jeden na druhého práskal našim biskařům, a ti mu to uvěřili.
Oznámeno Babišem a Petříčkem na tiskovce po zasedání vlády.
x x x
Od pátku končí česká kontrola hranic; jestliže existují nějaká omezení, pak pocházejí z jiných států. Se Slovenskem jsme se dohodli už den před tím po návštěvě premiéra SR Igora Matoviče v Praze.
x x x
Na Staroměstském náměstí byla na Mariánský sloup umístěna kopie Immaculaty, která se do té doby krčila za Týnským chrámem.
Ze své ptačí perspektivy tak mohla přehlédnout nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí proti policejnímu násilí a rasismu v USA. Asi 300 lidí, prý to byli většinou cizinci.
x x x
Ovšem v čele nedělních zpráv byly informace o katastrofě, která postihla severní Moravu v podobě prudkých místních bouří a záplav (zatím jeden mrtvý, jedna pohřešovaná). Po dlouhé době sucha již několik dní prší.
x x x
Minulou středu 3. června Rada České televize jednala v novém kompletním složení včetně nedávno zvolených členů Hany Lipovské, Pavla Matochy a Xavera Veselého.
Schůze proběhla překvapivě v klidu, Veselý a Matocha mlčeli, Lipovská kladla věcné otázky a zastala se zástupce veřejnosti, který přijel až z Bruntálu, aby sdělil, že nemá rád Václava Moravce a jeho pořad, a že by ČT1 měla v neděli v poledne vysílat pohádku pro děti (na záznamu od 2:32:30).
V následných rozhovorech jednání Rady ČT komentovali jak Xaver Veselý pro CNN Prima News (Marie Bastlová), tak Zdeněk Šarapatka pro lupa.cz (Filip Rožánek)
Novou radní Lipovskou zase zpovídali v talk show (NE)BLÁZNI na g.cz.
Její lidský profil v podání Tomáše Poláčka se mě snažil přesvědčit, že Lipovská je inteligentní, mladá a slušně vychovaná žena. Dokud však nepoužije svůj kritický rozum (v nějž doufám) a nechá se i nadále manipulovat Janou Bobošíkovou, pak bohužel musím trvat na tom, co jsem o ní napsal před deseti dny.
x x x
Nevím, zda Šarapatkův obdiv vůči generálnímu řediteli ČT není pro Petra Dvořáka spíše Danajským darem. Kvůli svým kontroverzním veřejným prohlášením Šarapatka čelí návrhu na odvolání z funkce, které podala poslankyně ANO Barbora Kořanová.
V rozmezí jednoho dne se s ní na webu objevily dva rozsáhlé rozhovory, téměř jako přes kopírák, jeden v Deníku N a druhý na webu iRozhlas.cz.
3. 6. 2020
Miloš Čermák v pondělí tweetnul:
"Dekujeme vsem amaterskym epidemiologum a statistikum, odvedli jste kus poctive prace. Ted ale budou mit slovo ti, kteri pres vikend vystudovali ve zrychlenem rezimu obor rasove segregace v USA v historickych souvislostech."
Těmto lidem mohu přispět několika odkazy:
Informací, proč vypukly rasové nepokoje před 18 lety v Los Angeles.
Vystoupením amerického prezidenta Donalda Trumpa k situaci 1. června,
facebookovým statusem bývalého prezidenta Baracka Obamy z téhož dne
a vystoupením demokratického kandidáta na prezidentský úřad Joe Bidena z úterka 2. června
Český veřejnoprávní rozhlas a televize v rámci vyváženosti dávají hlas i konzervativním pohledům na věc. V Českém rozhlase to je dnes Dušan Neumann, v České televizi včera Roman Joch a Ondřej Hejma (48:54 minuta záznamu).
1. 6. 2020
Nepokoje v USA, které se po incidentu z minulého úterý 26. května rozšířily z Minnesoty do dalších měst Spojených států, nabyly na síle o víkendu 30.-31. května.
Je to situace, která nahrává sledovanosti novému zpravodajskému TV kanálu CNN Prima News, který má přes CNN informace od pramene a z první ruky.
DODATEK 2.6.: Devítiminutové video z dílny The New York Times s přehlednou rekonstrukcí události, jež vedla ke smrti George Floyda, mě znovu překvapuje tím, kolik videokamer - těch veřejných i soukromých - je stále v permanenci. Sestavil redaktor Evan Hill.
x x x
Právě dnes oslavuje zpravodajská stanice CNN 40 let své existence. Před patnácti lety jsem k výročí CNN napsal článek do Lidových novin. Od té doby se mnohé změnilo.
Změnil se vrcholový majitel, kterým se stal dřívější telekomunikační, dnes mediální koncern AT&T.
Při kampani před prezidentskou volbou v roce 2016 Donald Trump označil CNN za Clinton News Network a vloni v březnu v rámci reorganizace zanikla firma Turner Broadcasting, která se začlenila do střechové mediální divize WarnerMedia News & Sports.
Některé klíčové momenty z historie CNN shromáždila zde.